Anasayfa Makaleler Beşeri Yeni Süveyş Kanalı

Yeni Süveyş Kanalı

897
0
PAYLAŞ

Yeni Süveyş Kanalı, var olan kanalı genişletme amaçlı, ona koşut(paralel) olarak açılan yeni bir kanal tasarısıdır. Tasarı yalnızca kanalı değil kanal çevresindeki 76.000 km²’lik alanı kapsıyor. Söz konusu alanda yapılacak uluslararası yatırımlarla yaklaşık 1 milyon kişiye iş olanağı sağlanması amaçlanıyor.

Kanalın Artıları

İki kanal arasında geçişi sağlamak ve trafiği rahatlatmak amacıyla yer yer geçitler de yapılmış durumda. Yapılan genişletmeyle kanal artık aynı anda çift yönlü gemi geçişlerine de uygun duruma geldi. Bu doğrultuda artık gemilerin bekleme süresi 11 saatten 3 saate düşerken, günlük geçiş yapan gemi sayısının ise 49’dan 97’ye çıkması bekleniyor. Yeni kanalın yapımı başta 5 yıl olarak tasarlanmıştı ancak Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi’nin buyruğu doğrultusunda bu süre 1 yıla indirilmişti.

Kanalın yapımında en önemli teknik sorun ise eski kanaldan yenisine doğru yaşanan su baskınları olmuştur. Ancak başka türlü sorunlara da karşın kanal cumhurbaşkanının buyruğuna uygun olarak 6 Ağustos 2015’te bitirildi ve çokça devlet önderinin de katıldığı bir törenle kullanıma açıldı.

Kanal, Akdeniz ve Kızıldeniz arasındaki gemi geçişini sağlamakla yetinmeyecek. Aynı zamanda tasarı kapsamında yapılacak 6 yeni tünelle Sina Yarımadası’nın ıssızlığı ve soyutlanmışlığının da giderilmesi amaçlanıyor. Yeni tüneller yapılmadan önce ise Sina Yarımadası’nı Mısır’ın yüreği olan alana bağlayan yalnızca bir tünel bulunuyordu.

Selam Köprüsü, Yeni Süveyş Kanalı, Mısır.

Süveyş Kanalı Kurumu Başkanı Koramiral Mohab Mamish, Süveyş Kanalı’ndan elde edilen gelirin yıllık 5 milyar dolardan 12,5 milyar dolara çıkacağını belirtti. Ancak Mısırlı ticaret uzmanı Dr. Ömer el-Shenety’ye göre ilk yıl için belirlenen bu amaçlar gerçeği yansıtmıyor.

Kanalın Eksileri

2014’te yayımlanan Biological Invasions dergisinde 18 bilim kişisi kanalın açılmasından sonraki süreç için Akdeniz’deki biyoçeşitlilik ve ekosistemle ilgili endişelerini yazıya dökmüştü. Avrupa Komisyonu’nun Ortak Araştırma Merkezi’ne göre Akdeniz ekosistemine yapılan en büyük etkiyi 19. yüzyıl ortalarında eski kanalın açılmasıyla birlikte Kızıldeniz’den göç eden yaklaşık 1000 tür gerçekleştirmişti.

Kızıldeniz’den göç eden türlerden: Ay denizanası, Aurelia aurita.

Kanal tasarısı tünellerle birlikte toplamda yaklaşık 8,4 milyar $’a mal olmuş durumda. Bu tasarı için cumhurbaşkanı yabancı yatırımcıyı istemezken Mısırlı yatırımcıları göreve çağırmıştı.

Bağlantılı Tasarılar

7 Yeni Tünel

Bu büyük tasarı kapsamında yapılacak olan 6 yeni tünel ve var olan bir tünelin yenilenmesiyle de Sina Yarımadası’nın kalkındırılması amaçlanıyor. Bu tünellerden 3’ü kuzeydeki Port Said’den, 4’ü ise İsmailiye’den yarımadaya geçişi sağlayacak.

Uygulayım Bilimi(Teknoloji) Vadisi

Yaklaşık 17 yıl önce durdurulmuş ve şimdilerde yeniden başlatılan eski bir tasarı. Tasarı, İsmailiye’nin doğusunda yaklaşık 16 dönüm alan kaplayacak boyutta ve toplamda 4 aşamalı olarak yapılacak. Bu tasarı Mısır’ın uygulayım bilimsel(teknolojik) araçlar yapma yolunda attığı ilk adım olacak.

Üretim Bölgesi

Süveyş Kanalı’nın kuzeybatısında 910 dönümlük alanda cam, otomobil, dokuma, elektronik, mobilya, kağıt, şeker, gıda, petrokimya, petrol arıtma vb. alanlarda çokça üretimevi(fabrika) yapılması amaçlanıyor. Aynı zamanda tasarı kapsamında kanal boyunca pek çok noktada gemi ve taşımalıklar(konteyner) için bakım, onarım ve üretim merkezleri de yapılacak.

Yeni İsmailiye Kenti

Toplam 16.500 dönümlük alana kurulacak yeni İsmailiye kentinin yaklaşık 500.000 kişiye ev iyeliği(sahipliği) yapması ve Kahire ve delta kentleri gibi kalabalık yerleşimlerin yükünü azaltması amaçlanıyor. Kente, Uygulayım Bilimi Vadisi çalışanlarının yerleşmesi amaçlanıyor.

Balık Çiftliği

Kanalın doğu kıyısında 120 km²’lik alanda 3-5 m derinlikli 23 havuz yapılması amaçlanıyor. Bu havuzlarla birlikte ülke çapında balıkçılık ve deniz ürünlerinde niteliğin artması da amaçlanıyor. Bu tasarı aynı zamanda 2500 mv’lık bir Güneş erkesi(enerji) üretim alanı ile Kuzey Sina’daki 400.000 dönümlük tarım dönüşümünün altyapısı için bir kanal tasarısı daha içeriyor.

Liman Geliştirmeleri

Bu büyük tasarı kapsamında kanal çevresinde var olan çokça liman da geliştirme tasarımlarıyla yeni görünümlerine ve sığalarına(kapasite) kavuşacak. Bu limanlar;

-Batı Port Said Limanı,

-Doğu Port Said Limanı,

-El Sokhna Limanı,

-El Ariş Limanı,

-El Adabiya Limanı.

Yeni Süveyş Kanalı Tasarısı kapsamında geliştirilecek limanlar.

Kaynakça

http://www.rosa-magazine.com/

http://www.suezcanal.gov.eg/

PAYLAŞ
Önceki makaleArtvin Seli ve Sonrası
Sonraki makale21 Mart Gece-Gündüz Eşitliği
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz