Anasayfa Makaleler Fiziki Hadeen Zamanı

Hadeen Zamanı

428
0
PAYLAŞ

Ön Kambriyen Üst Zamanı’nın ilk zamanı olan Hadeen yeryüzünün oluşumuyla, 4,6 milyar yıl önce, başlar ve yeryüzünde ilk katı kayaçların görülmesine, Arkeen Zamanı’nın başlangıcı olan 3,8 milyar yıl öncesine, dek sürer.

Bu zamanda yeryüzü tümüyle çarpışarak birleşmiş ve yüksek sıcaklıktan erimiş gök taşlarından oluşuyordu. Güneş Düzeni’nin içinde dolaşan gök taşlarının yeryüzüne çarpması bu dönem boyunca sürmüştür. Bu dönemde yeryüzüne çarpan en büyük gök cismi Theia adlı bugünkü Mars büyüklüğünde bir gezegen olmuş ve bu büyük çarpışma sonucunda uzaya saçılan parçalar birleşerek Ay’ı oluşturmuştur.

Hadeen Zaman, Güneş Düzeni içerisindeki gaz ve toz yığınlarının yeryüzünü oluşturmak için birleşmeye başlamasıyla başlar. Ancak son yıllarda Solid Earth dergisi Hadeen Zamanı’nın Theia’nın yeryüzüne çarpmasıyla başlaması gerektiğini ve bu çarpışmadan önceki dönemin Karmaşa(Kaotik) Zamanı olarak adlandırılmasını önermiştir. Aynı zamanda Karmaşa Zamanı’ndaki ilkel yeryüzünün adının da Tellus olmasını önermiştir.

Bu dönemdeki yeryüzünün durumuna ilişkin az sayıdaki veriye Batı Avustralya’daki Jack Tepeleri’nden alınan zirkonlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Tümü 3.3 milyardan daha yaşlı olan bu zirkonlardan kimileri 4.4 milyar yaşındadır ve o dönemdeki karalaşmayı simgelemektedir. Ayrıca yine bu zirkonların oksijen izotop oranları suyla ilişki içinde olduklarını da göstermektedir.

Kaynakça

Kaliforniya Üniversitesi Paleontoloji Müzesi

Hofstra Üniversitesi

Solid Earth

Palaeoclimates: the first two billion years – James F. Kasting & Shuhei Ono

PAYLAŞ
Önceki makaleArkeen Zamanı
Sonraki makaleMüslümanların Coğrafya’ya Katkıları
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz