Anasayfa Makaleler Fiziki 21 Haziran Gündönümü

21 Haziran Gündönümü

389
0
PAYLAŞ

Yaz Gündönümü de denen 21 Haziran’da Kuzey Yarım Küre’de en uzun gündüz, Güney Yarım Küre’de ise en uzun gece yaşanıyor(21-22 Haziran gecesi). Yeryüzünün eksen eğikliğine bağlı olarak Güneş’in bize göre daha kuzeyden doğup batması sonucu Kuzey Yarım Küre’yi en geniş açıyla ısıtıp aydınlattığı günü yaşıyoruz. Güneş ışınları bugün yeryüzünün 0° paraleli olan Ekvator’a 23°27′’lık açıyla kuzeyden geliyor ve Yengeç Dönencesi’ni yılda ilk ve son kez dik açıyla aydınlatıyor. Bu nedenle Kuzey Yarım Küre’yi daha çok aydınlatan Güneş, Kuzey Kutbu’nda da en yüksek açıya ulaşıyor ve Kuzey Kutbu’nda bugün öğle vakti yaşanıyor. Aynı biçimde Güney Kutbu’nda ise bugün gece yarısı yaşanmış olacak.

7.14’te Güneş’in yeryüzü üzerindeki konumu.

Bugünden sonra Kuzey Yarım Küre’de bizlerin gündüzü kısalmaya başlarken Güney Yarım Küre’de ise geceler kısalmaya başlayacak.

Kaynak

Time and Date

PAYLAŞ
Önceki makaleSaklıkent Kanyonu Ulusal Parkı
Sonraki makaleDoç. Dr. Mehmet Akif Sarıkaya Röportajı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz