Anasayfa Fiziki Canlılar Bas Kayası

Bas Kayası

497
0
PAYLAŞ

Yeryüzünün en ilginç yaban yaşam alanlarından birisini barındıran İskoçya’nın kıyı kasabası Kuzey Berwick geçmişten günümüze İskoçlar için çok büyük önem taşımıştır. Güzel kıyıları, ünlü Tantallon Kalesi, volkanik kalıntıları ve en önemlisi belki de Bass Rock yani Bas Kayası.

Yüzyıllardır kuzey denizlerinin ünlü sümsük kuşlarının evi olan küçük adacıktan söz ediyoruz;

14. yüzyılda yapılmış ünlü Tantallon Kalesi’nin tam karşısında kıyıdan 2 km açıkta olan bu ufak ada tarih boyunca bu kaleyle birlikte görüntülenmiştir. İskoç geçmişinin önemli yapılarından biri olarak yüzyıllardır korunan bu görkemli kale Bas Kayası Adası’nda da karadan görebildiğiniz en güzel yerdir.

Tantallon Kalesi ve Bas Kayası, Kuzey Berwick, İskoçya

Bu ünlü kayanın üzerinde sürekli dolaşıp duran sümsük kuşları sayesinde kaya uzaktan bakıldığında apak(bembeyaz) görünüyor. Burası yeryüzünün en ünlü doğal yaşam noktalarından biri. Yeryüzünde sümsük kuşlarının bir topluluk olarak yaşayıp ürediği bilinen tek yer.

Atlas Okyanusu’nun kuzey bölümünde yaşayan bir tür su kuşu olan sümsük kuşu çok ilginç bir canlı. Tüylerinin doğduğunda kahverengi olan rengi büyüdükçe açılıp apak bir görüntü almakta. Çok iyi bir dalgıç olan sümsük kuşunun denize dalarak balık avlamasını izlemek başlı başına bir haz kaynağı.

Soylu bir ailenin olan kaya adada bir dönemler bir kale, bir kuyu ve bir kilise bulunmaktaydı. Daha sonraki yıllarda ise bir süre bir hapishane yer almıştı. Bu yapının kalıntılarını bugün de görmek olanaklı. Kayanın üzerinde yer alan deniz feneri ise 1902 yılında eski kalenin kilisesinden geriye kalanlar üzerine yapılmış.

100 m’den çok yüksekliği bulunan Bas Kayası hemen hemen 150.000 sümsük kuşunu üzerinde barındırıyor. Kuşların, kayanın üzerinde biriken dışkılarından yılda 152 ton amonyak üretildiği için bu güzel canlıların ekonomiye de katkısı var. Öyle ki; kayaya uzaktan bakıldığında ak görünmesi kuşlardan değil dışkılarından kaynaklanıyor. Aynı zamanda adaya yerleştirilen mobil düzeneklerle o günden bu yana İskoçya yönetimince izlenmekte ve tüm gereksinimler bu güzelim yaşam biçimini koruyabilmek için karşılanmaktadır.

Sümsük Kuşları, Bas Kayası, Kuzey Berwick, İskoçya

Bas Kayası, bilim kişilerince yeryüzünde yaban yaşamının korunduğu en ilginç alanlardan birisi olarak sayılıyor. Çiftleşme ve yumurtlama dönemleri, yavruların yumurtadan çıkıp uçacak duruma gelip dalgıçlığı öğrenmesi hepsi bu denizin ortasındaki ada demek için bile küçük olan bu kaya parçası üzerinde gerçekleşiyor.

Kaynak

TRT Belgesel

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz