Anasayfa Makaleler Fiziki 23 Eylül Gece-Gündüz Eşitliği

23 Eylül Gece-Gündüz Eşitliği

1105
0
PAYLAŞ

Sonbahar Ekinoksu da denen 23 Eylül’de tüm yeryüzünde gece-gündüz eşitliği yaşanıyor. Bu günde yeryüzünün ekseni ve yörünge ekseni arasındaki 23° 27’’lık açı ortadan kalkıyor ve Güneş tam olarak Ekvator üzerinden doğup batarak her iki yarım küreyi de eşit düzeyde aydınlatıp ısıtıyor. Güneş ışınları 0° enlemi olan Ekvator’u yılda iki kez dik açıyla aydınlatıyor. Bir sonraki dik açıyla aydınlatmasını da 21 Mart’ta gerçekleştirmek üzere gün sonunda bu açıyı yeniden bozarak Ekvator’dan güney yönünde uzaklaşacak. Bu duruma bağlı olarak da iki yarım küreyi de eşit düzeyde aydınlatan Güneş, kutupları da eşit düzeyde aydınlatıyor ve Güney Kutup Noktası’nda tan, Kuzey Kutup Noktası’nda ise gurup süreçlerinin bugün tam ortası yaşanıyor. Yani Güneş, iki kutup noktasından da yarım biçimde görülebiliyor.

TSİ 12.00’da Ay’ın ve Güneş’in konumları.

23 Eylül’de Güneş ışınları Ekvator’a 90°’lik açıyla düştüğü için bu günün öğle vaktinde Ekvator’da gölge oluşmuyor, ayrıca artık Kuzey Yarım Küre’deki bizlerin geceleri gündüzlerinden daha uzun olmaya başlarken Güney Yarım Küre’de ise tam tersi biçimde gündüzler, gecelerden uzun olmaya başlıyor.

Kaynak

Time And Date

PAYLAŞ
Önceki makaleİnsan Gezegeni
Sonraki makaleÇatalhöyük
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz