Anasayfa Haberler Nevşehir’de 5000 Yıllık Yerleşim Bulundu

Nevşehir’de 5000 Yıllık Yerleşim Bulundu

389
0
PAYLAŞ

Nevşehir’de araştırma yapan kazı bilimciler, Çakıltepe bölgesinde, milattan önce 3 ile 2 bin yılları arasına tarihlendirilen Erken Tunç Çağı’ndan kalma yerleşim yeri belirlendi.

Nevşehir’de, kazı bilimcilerce Erken Tunç Çağı’na(İlk Tunç Çağı) tarihlendirilen yaklaşık 5000 yıllık yerleşim yeri bulundu.

Kent merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktaki Çakıltepe bölgesindeki bir tepeciğin gözlerine çarpması sonucu bölgede araştırma yapan kazı bilimciler, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi(NEVÜ) ve Nevşehir Müze Müdürlüğü işbirliğinde, alanda çalışma başlattı.

Ekipler, UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde yer alan Kapadokya’nın geçmişine ışık tutacağı düşünülen bölgeyi adım adım tarayarak, yüzeyde belirlenen cam, çanak ve eşya parçaları gibi kültür varlıklarını toplayıp koruma altına aldı.

NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü öğretim üyesi ve Çakıltepe alan çalışmaları sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kamış, yaptığı açıklamada, belirlenen yerleşim yerinin, milattan önce 3 bin yıllarına ilişkin olduğunu, elde edilen bulgulara göre sonraki dönemlerde de yaşam izleri bulunan önemli bir kazı bilimsel bölge olduğunu belirtti.

Kamış, alanı iki bölüm olarak ele almak gerektiğini dile getirerek, “Alanın merkezinde çok katmanlı değişik dönemlere ilişkin kalıntıları içeren höyük bulunuyor. Milattan önce 3 bin ile 2 bin yıllarında yerleşilmiş. Alanın çevresinde ise Helen, Roma ve Bizans dönemine ilişkin yerleşimler olduğu anlaşılıyor. Burada, Tunç Çağları’nın en eskisi olarak bilinen Erken Tunç döneminde yerleşimin başlamış olduğunu belirledik.” dedi.

“Mayıs 2018’de kapsamlı kazı çalışması başlayacak.”

Ön çalışmalar kapsamında değişik kollardan 6 kişilik bilim kurulu oluşturulduğunu ve bulguların ayrıntılıca incelendiğini anlatan Kamış, yerleşimin daha eski dönemlere ilişkin olup olmadığı konusunun ise kazı çalışmalarında ortaya çıkacağını belirtti.

Kamış, kapsamlı biçimde gerçekleştirilecek kazı çalışmalarının alt yapısını hazırladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:”Alanın haritalandırılması ve boyutlarının anlaşılması gibi teknik konuları bitiriyoruz. Ayrıca alanda karşımıza çıkacak dönemlerin belirlenmesine yönelik araştırma yürütüyoruz. Değişik dönemlerden kalma ekin varlıklarını topluyoruz. Böylelikle burada hangi dönemler yaşanmış bunu öğrenmiş olacağız, elimizdeki kalıntılar yol gösterici olacak. Mayıs 2018’de kapsamlı kazı çalışması başlayacak.”

Kaynak

Anadolu Ajansı

PAYLAŞ
Önceki makaleTürkiye’deki Dünya Mirası Alanları
Sonraki makaleAnadolu’da Yeni Antik Kentler Bulundu
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz