Anasayfa Haberler Anadolu’da Yeni Antik Kentler Bulundu

Anadolu’da Yeni Antik Kentler Bulundu

1580
0
PAYLAŞ

Kayseri yakınlarında yürütülen kazı çalışmalarında Tunç Çağı’ndan kalma 12.000 tablet bulan kazı bilimciler ve ekonomistler, binlerce yıl önce Anadolu’da kurulmuş antik kentlerin izini buldu.

Araştırmacılar, 4000 yıl önce bugünkü Irak topraklarından çıkan Asurlu tüccarların Orta Anadolu’ya yerleşmeye başladığını ve bölgede ticarete giriştiğini belirtiyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Ulusal Ekonomik Araştırmalar Ofisince yayımlanan çalışmada, Kayseri yakınlarında bulunan ve Asur ticaret sömürgelerinin Anadolu’daki merkezi olan Kaniş kentinin kalıntılarında binlerce kil tabletin ortaya çıkarıldığı belirtiliyor.

Tüccarların mal sevkiyatı, borçlar ve yeni ticaret anlaşmaları üzerine yazdıkları tabletlerin daha önce bilinmeyen çok sayıda antik kentin nerede olabileceğine ışık tuttuğu vurgulanıyor.

“Antik kent Çorum’un Boğazkale ilçesinde”

Araştırmada, “4000 yıl önce Kaniş kentine gelen Asurlu tüccarlar, burada altın ve gümüş karşılığında Asur’un en önemli dışsatım ürünü olan kalay ve kumaş satmaya başlamış.” deniyor.

Bir kil tablette, binlerce yıl önce yaşamış olan bir tüccar, “Ninassa Kralı ile tanıştım. Ama benden tek parça kumaş bile almadı.” diyor.

Ancak kazı bilimciler ve toplanan verileri inceleyen ekonomistler, “Gerçek değerli veriler, sevkiyatların boyutu, sıklığı ve nerelere yapıldığı konularındaki ayrıntılı bilgiler. Bu veriler aracılığıyla daha önce nerede kurulu olduğunu bilemediğimiz antik kentlerin yerlerini belirleyebiliyoruz.” diye konuşuyorlar.

Asurlu tüccarların tabletlerinde Sinahuttum antik kentinin adı 14 kez geçiyor. Bu kentte bulunan bir eşek pazarından ve oldukça hareketli bir yün piyasasından söz ediliyor.

Araştırmacıların örneği, bu kentin Hattuşa’nın kuzeydoğusunda, yani günümüzde Çorum’un Boğazkale ilçesinde olduğunu gösteriyor.

Asurlu tüccarların kil tabletlerine dayanarak hazırlanan olası antik kent haritası.

Aynı yöntemle Puruşaddum, Mamma, Zalpa ve Hahhum adlı antik kentlerin yerleri de belirlendi.

Araştırma takımından Chicago Üniversitesi Ekonomi Profesörü Ali Hortaçsu, elde edilen verilerin yalnızca antik kentlerin yerini belirlemekle yetinmediğini, bu kentlerin ne denli varlıklı olduğunu da söylemenin artık olanaklı duruma geldiğini belirtiyor.

Kaynak

BBC

PAYLAŞ
Önceki makaleNevşehir’de 5000 Yıllık Yerleşim Bulundu
Sonraki makaleİstanbul’da Endemik Bir Bitki Türü Bulundu
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz