Anasayfa Haberler İstanbul’da Endemik Bir Bitki Türü Bulundu

İstanbul’da Endemik Bir Bitki Türü Bulundu

330
0
PAYLAŞ

Orman ve Su işleri Bakanlığınca yürütülen Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi(UBENİS) kapsamında yapılan çalışmalarda, İstanbul Soğanı(Allium istanbulenese) adı verilen yeni bir endemik bitki türü keşfedildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, ülkenin iye(sahip) olduğu varsıl(zengin) biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çalışmalar çerçevesinde İstanbul’da yeni bir endemik bitki türü gün yüzüne çıkarılırken, keşfedilen bu tür aynı zamanda dünya literatürü için de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Literatüre “Allium istanbulenese” olarak geçti

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, yürüttüğü Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi(UBENİS) çalışmalarıyla Türkiye’nin varsıl biyolojik türlülüğünü gün yüzüne çıkarmayı sürdürüyor.

Bu çerçevede İstanbul’da yürütülen UBENİS çalışmaları sırasında saptanan İstanbul soğanının(Allium istanbulenese) ülke çapında yürütülen biyoçeşitlilik çalışmaları sırasında toplanan “Allium” türünden örneklerin hiçbirine benzemediği belirlendi. Bilimsel olarak tanımlanması da yapılan tür, böylece dünya literatürüne “Allium istanbulenese” olarak geçti.

İstanbul’un İye Olduğu Endemik Tür Sayısı 54’e Yükseldi

Allium türleri bakımından çok varsıl olan Türkiye, kimi kümeler için de gen merkezi konumunda bulunuyor.

Bilimsel adı Allium ile tanınan tür, geniş çapta üretimi yapılan yemeklik soğan, pırasa ve sarımsağın da içinde bulunduğu özel kokulu soğanlı bitkileri kapsıyor.

Türkiye’de bu türün 200 dolayında türü doğal olarak, dağlarda, makiliklerde, kumullarda, orman açıklıklarında değişik kaya türleri ve topraklarda yetişiyor.

Türkiye’de doğal olarak birçok türü yetişen bu türün yeni üyesi UBENİS İstanbul Projesini yürüten uzmanların ortak çalışmalarıyla bilim dünyasına tanıtıldı.

İstanbul Soğanı adı verilen bu tür ile İstanbul’un ev iyeliği yaptığı endemik türlerin sayısı ise 54’e yükseldi.

“Endemik türler açısından varsıl bir konumdayız.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, tür korumaya yönelik olarak yapılan çalışmaların büyük bir önem taşıdığını belirterek, şunları söyledi:”Ülkemiz endemik türler açısından oldukça varsıl bir konumda bulunuyor. 2013 yılında başlatılan UBENİS çalışması ile bugüne dek 33 ilde çalışmaları bitirdik. Bu yıl sonunda İstanbul’un da aralarında bulunduğu 21 ilde daha çalışmaları bitirmiş olacağız. Bütün illerimizdeki çalışmalar bitirildiğinde Türkiye’nin biyoçeşitlilik haritası çıkarılmış olacak. Bizlere düşen görev ise bu varsıllığımıza gözümüz gibi bakmak ve bu türlerin geleceğe ulaşmasını sağlamaktır.”

Kaynak

CNN

PAYLAŞ
Önceki makaleAnadolu’da Yeni Antik Kentler Bulundu
Sonraki makaleBBC’den 50 Saatlik Doğa Sesleri Videoları
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz