Anasayfa Haberler Vietnam’da Kaygılı Bekleyiş: Tembin Tayfunu Hızla İlerliyor

Vietnam’da Kaygılı Bekleyiş: Tembin Tayfunu Hızla İlerliyor

283
0
PAYLAŞ

Vietnam’da tayfunun etkileyeceği öngörülen Mekong Irmağı Deltası’nda yaklaşık 1 milyon kişinin daha tahliye edilmesi tasarlanıyor.

 

Vietnam’da Tembin Tayfunu’nun etkileyeceği öngörülen ve on binlerce kişinin tahliye edildiği Mekong Irmağı Deltası’ndaki yerleşim birimlerinde 1 milyon kişinin daha tahliyesinin tasarlandığı belirtildi.

Yıkım(afet) Önleme Alt Kurulu, hafta sonu boyunca en kırılgan bölgelerde yaşayan yaklaşık 74 bin kişinin tahliye edildiğini, 15 eyalette ve şehirde de 1 milyondan çok kişinin tahliyesinin amaçlandığını belirtti.

Hükumet, petrol kuyularının çalışmasını ve tankerlerin yüklenmesini yasaklarken, 62 bin balıkçı teknesinin denize açılmasını engelledi.

Büyük Okyanus’ta Filipinler’in orta ve güney bölümlerinde etkili olduktan sonra batıya doğru ilerleyen tayfunun, Vietnam’ın güneyine bugünden sonra güçlü rüzgarlarla sağanak getirmesi bekleniyor.

Tembin Tayfunu’nun Filipinler’de yol açtığı sel ve toprak kaymalarında 230’dan çok kişi yaşamını yitirmişti.

Tayfunlar ve tropik fırtınalar Mekong Irmağı Deltası’nı seyrek olarak etkilese de etkili olduğunda sazdan ve tenekeden evlerin yaygın olduğu kırsal bölgelerde büyük can yitimine yol açabiliyor.

Bölgede 20 yıl önce 1997’de Linda Tropik Fırtınası nedeniyle 770 kişi yaşamını yitirmiş, 2 bin kişi yitmişti.

Filipinlerin doğusunda oluşan tayfun batıya doğru ilerleyerek önceki günlerde CAT2 düzeyine dek yükselmişti. Ancak Çin Denizi’nde gücünü yitiren tayfun, tropikal fırtına düzeyinde Vietnam’ı vuracak.

Açık denizlerde oluşan tayfunlar veya kasırgalar gücünü deniz suyundan alır. Deniz suyu sıcaklıkları küresel ısınma ile arttıkça ilerleyen yıllarda yeryüzünde daha çok sayıda ve daha güçlü fırtınalar oluşacak.

Kaynak

Anadolu Ajansı

PAYLAŞ
Önceki makaleBüyük Okyanus
Sonraki makaleHomeros

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz