Anasayfa Haberler 2017 En Sıcak İkinci Yıl Oldu

2017 En Sıcak İkinci Yıl Oldu

361
0
PAYLAŞ

2017 yılının, 2016’dan sonra yeryüzünde kayıtlara geçen en sıcak yıl olduğu açıklandı. Güneyli Salınım(El Nino) etkisi olmamasına karşın görülen sıcaklık uzmanları kaygılandırdı.

Avrupa merkezli Copernicus İklim Değişikliği Servisi’nin yazanağına(rapor) göre, küresel sıcaklık ortalaması geçen yılın kayıtlara geçen en sıcak ikinci yıl olduğunu ortaya koydu.

19. yüzyıla dek uzanan verileri karşılaştırılarak hazırlanan yazanağa göre, 2017 en sıcak yıl olan 2016 yazından biraz daha serin geçti. Ancak 2015 yazından daha sıcak oldu.

Söz konusu yazanakta yer alan veriler, Yeryüzü Meteoroloji Örgütü’nün(WMO) geçen Kasım ayında açıkladığı, 2017 yılının 2016’dan sonra ikinci ya da üçüncü en sıcak yıl olacağı yönündeki öngörüyü de destekler nitelikte.

2016’da yaşanan bunaltıcı sıcaklarda Büyük Okyanus‘ta sıcaklığı birkaç derece artıran Güneyli Salınım adı verilen doğa olayının da etkisi olduğu belirtiliyor. Ne var ki, 2017 yılında Güneyli Salınım etkisi olmamasına karşın rekor sıcaklıklara ulaşılması kaygı verici bir görünüm ortaya çıkarıyor.

Öte yandan yazanağa göre, Güney Avrupa’da 2017’nin ilkbaharında başlayan ve sonbahar aylarına dek süren yağışsızlık birçok bölgede su sıkıntısına yol açmasının yanı sıra, İber Yarımdası’ndaki orman yangınlarının da yayılmasını hızlandırdı.

WMO’nun 2017 sıcaklıklarına ilişkin, ABD, İngiltere ve Japonya verilerini de içeren yazanağını önümüzdeki iki hafta içinde yayınlaması bekleniyor.

İlkim uzmanları küresel sıcaklık artışından iklim değişikliğini sorumlu tutuyor. İklim değişikliği ile savaşım(mücadele) için yaklaşık 200 ülke 2015 yılında Paris İklim Anlaşması’na imza atmıştı. Anlaşma, küresel sıcaklık artışının 1,5 ila 2°C ile sınırlandırılmasını öngörüyor.

Yeryüzünde en çok sera gazı salımı gerçekleştiren ülkeler arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasından sonra anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı.

Kaynak

Deutsche Welle Türkçe

PAYLAŞ
Önceki makaleHomeros
Sonraki makaleİyonya
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz