Anasayfa Makaleler Fiziki Çubuk Haritalar

Çubuk Haritalar

278
0
PAYLAŞ

Çubuk haritalar, Marşal Adaları başta olmak üzere Mikronezya’nın ve Polinezya’nın bol atollü ortamlarında, atoller arasındaki kanolarla sağlanan geleneksel bağlantıların sürdürülmesini sağlayan ilkel ve özgün haritalardır. Bu haritalar geleneksel Marşal denizcilerinin birbirine palmiye yapraklarının orta damarları ile bağladıkları ve her biri birer atol ya da adayı simgeleyen deniz kabuklarından veya mercan parçalarından oluşurlar. Bu haritalar, yaprakların orta damarları çoğunlukla adalar arasındaki en kısa yolu gösterecek biçimde tasarlanır. Bu damarlardan kıvrık olanlar ise önemli deniz akıntılarını veya dalgalarını gösterirler.

David Henry Lewis’ın Biz Gezginler adlı yapıtında yer alan ve Marşal Adalarını gösteren bir çubuk harita.

Mikronezyalı ve Polinezyalı denizciler pusula vb herhangi bir aygıt olmaksızın yıldızlar, takımyıldızları, düzenli rüzgarlar, adaların üzerinde oluşan bulutlar, kıyılarda avlanan kara kuşları ve en önemlisi beyinlerine işledikleri “bilişsel haritalar” aracılığıyla yollarını yitirmeden ilkel kanolarının üzerinde günlerce hatta haftalarca adalar arasında dolaşabilmekteler.

Çubuk haritalarla ilgili en etkileyici durum yalnızca yapanlarınca okunabilen çok değişik türlerinin bulunmasıdır ancak genel olarak üç tür çubuk harita bulunmaktadır;

Mattang ya da wappepe adıyla bilinen ve bir ada veya atol ile çevresindeki dalga ve akıntıları gösterip çoğunlukla bir haca benzeyen haritalar.
Rebbelib adı verilen ve bir zincir biçiminde adalar arasındaki ilişkiler ile önemli deniz kabarmalarını gösteren haritalar.
Medo adı verilen birkaç ada arasındaki belirli ulaşımlarda kullanılan haritalar.

Kaynakça

Spenneman, Dirk. “Traditional and Nineteenth Century Communication Patterns In The Marshall Islands,” Micronesian Journals of the Humanities and Social Sciences 4:1(2005, Temmuz)

Finney, Ben. “Nautical Cartography and Traditional Navigation in Oceania,” The History of Cartography

The Nonist

Internet Archive

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz