Anasayfa Makaleler Fiziki Eski Arkeen (Paleoarchean) Dönemi

Eski Arkeen (Paleoarchean) Dönemi

262
0
PAYLAŞ

Eski Arkeen Dönemi, Ön Arkeen Dönemi‘nin bitmesiyle (3,6 milyar yıl önce) başlayıp Orta Arkeen Dönemi‘ne dek (3,2 milyar yıl önce) 400.000.000 yıl süren Arkeen Zamanı‘nın dönemlerinden ikincisidir.

Şimdiye dek bulunan en eski bakteri taşılları (fosil) bu dönemden kalmadır ve Avustralya’nın batısında bulunmuştur. Siyanobakterilerin de bu dönemde var olmuş olabilecekleri öngörülmektedir. Ayrıca en eski stromatolitler de 3,45 milyar yıl öncesine dayandıkları için bu dönemin canlılarındandır ve bugün yaşayan stromatolitler gibi katmanlı durumdadırlar.

Arkeen Dönem Zaman Çizelgesi

Bu dönemde karalaşma sürmüştür ve Vaalbara denilen ilk süperkıta bu dönemin sonunda 3,2 milyar yıl önce oluşmuştur. Bu süperkıtaya ilişkin kanıtlar Güney Afrika’daki Kaapval ve Avustralya’daki Pilbara çekirdeklerinde bulunan benzer tortul katmanlardır.

Bu dönemin iklimine ilişkin verilere kuvarslı bir tür kayada (chert) bulunan oksijen izotop kayıtlarınca ulaşılmıştır. Bu kayıtlardan ise, özellikle 3.5 ile 3.2 milyar yıl öncesindeki dönemde yeryüzündeki sıcaklığın oldukça yüksek olduğuna (55–85 °C) ulaşılmıştır. Ancak yine aynı kayalarda bugünkü koşullarda oluşabilecek ayrışmalar da gözlenmiş durumdadır.

Kaynakça

Plant Evolution & Paleobotany

Palaeoclimates: the first two billion years – James F. Kasting & Shuhei Ono

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz