Anasayfa Haberler Svaziland Krallığı, Esvatini Krallığı Oldu

Svaziland Krallığı, Esvatini Krallığı Oldu

64
0
PAYLAŞ

Bir ülkenin adını değiştirebilecek çok sayıda birey yok. Ancak yeryüzündeki birkaç mutlak hakanlardan biri olan Kral Mswati bunu yapabiliyor.

Kral 3. Mswati, ülkesi Svaziland’ın adını “Esvatini Krallığı” olarak değiştirdi.

Kral, ad değişikliği duyurusunu Svaziland’ın bağımsızlığının 50. yılı için bir stadyumda yapılan törenlerde duyurdu. Törenlerde ayrıca kralın 50. doğum günü de kutlandı.

Yeni ad Esvatini “Svazilerin yurdu” anlamına geliyor. Ad değişikliği beklenmiyordu, ancak Kral Mswati Svaziland’a yıllardır Esvatini diyor.

BM’de de “Esvatini” Demişti

Kral Mswati, geçen yıl Birleşmiş Milletler Genel Kurulu konuşmasında ve 2014’te ülkenin parlamentosunun açılış töreninde “Esvatini” adını kullanmıştı.

Mswati, Svaziland adının karışıklık yarattığını söyledi ve “Nereye gitsek bize Switzerland(İsviçre’nin İngilizcesi) diyorlar.” dedi.

BBC’nin Svaziland’daki muhabiri Nomsa Mazeko, değişikliğin kralın ad yerine ülkenin yavaşlayan ekonomisine odaklanması gerektiğini söyleyen kimilerini kızdırdığını söylüyor.

Svazilandlı önderler ise siyasi partilerin yasaklanması ve kadınlara ayrımcılık yapılması nedeniyle insan hakları gruplarınca eleştiriliyor.

Kaynak

BBC

PAYLAŞ
Önceki makaleYeni Arkeen(Neoarchean) Çağı
Sonraki makaleNemrut’a Jeopark Tasarısı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz