Anasayfa Makaleler Fiziki Siderian Altçağı

Siderian Altçağı

164
0
PAYLAŞ

Eski Proterozoyik‘le birlikte başlayıp onun bir altçağı olan ve 200.000.000 yıl sürdükten sonra yaklaşık 2,3 milyar yıl önce Rhyacian Altçağı’nın başlaması ile sona eren dönemdir.

Bu dönemdeki okyanus tabanlarında demir mineralleri, günümüz atmosferinde bulunandan yaklaşık 20 kat daha çok oksijenle bağlı biçimde kalarak katmanlar oluşturmuştur. Bu katmanlar demirin daha çok manyetit ve hematit biçiminde çökelmesiyle oluşmuştur.

Proterozoyik Dönem Zaman Çizelgesi

Eski Arkeen Çağ‘dan beri fotosentezle oksijen üreten siyanobakteriler ve onların oluşturduğu stromatolit kolonileri atmosfere oksijen salmayı bu dönemde de sürdürmüş ve bir “oksijen kirliliği”ne neden olmuştur. Bu oksijen kirliliği nedeniyle oksijensiz solunum yapan çokça bakteri türünün soyu tükenmiştir.

Atmosferdeki oksijen oranının artması nedeniyle küresel bir soğuma yaşanmış ve Rhyacian Altçağ’da da sürerek bilinen en ağır ve en uzun buzullaşması olan Huron Buzullaşması’nın yolu açılmıştır.

Kaynakça

Plant Evolution & Paleobotany

PAYLAŞ
Önceki makaleEski Proterozoyik Çağı
Sonraki makaleRhyacian Altçağı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz