Anasayfa Makaleler Fiziki Sideriyen Devresi

Sideriyen Devresi

213
0
PAYLAŞ

Eski Proterozoyik‘le birlikte başlayıp onun bir devresi olan ve 200.000.000 yıl sürdükten sonra yaklaşık 2,3 milyar yıl önce Riyasiyen Devresi‘nin başlaması ile sona eren devredir.

Bu devredeki okyanus tabanlarında demir mineralleri, günümüz atmosferinde bulunandan yaklaşık 20 kat daha çok oksijenle bağlı biçimde kalarak katmanlar oluşturmuştur. Bu katmanlar demirin daha çok manyetit ve hematit biçiminde çökelmesiyle oluşmuştur.

Proterozoyik Dönem Zaman Çizelgesi

Eski Arkeen Dönemi‘nden beri fotosentezle oksijen üreten siyanobakteriler ve onların oluşturduğu stromatolit kolonileri atmosfere oksijen salmayı bu dönemde de sürdürmüş ve bir “oksijen kirliliği”ne neden olmuştur. Bu oksijen kirliliği nedeniyle oksijensiz solunum yapan çokça bakteri türünün soyu tükenmiştir.

Atmosferdeki oksijen oranının artması nedeniyle küresel bir soğuma yaşanmış ve Riyasiyen Devresi‘nde de sürerek bilinen en ağır ve en uzun buzullaşması olan Huron (Makganeyene) Buzullaşması’nın yolu açılmıştır.

Kanada’da Huron Buzullaşması’na ilişkin 2.45-2.22 milyar yıllık üç dizi oluşum görülmüştür. Bunlardan sonuncusu olan Gowganda’ya ilişkin kanıtlar Lorrain, Gordon Gölü ve Bar Irmağı çevresinde birkaç kilometrelik tortul kayaç birikintisinin altında kalmış durumdadır.

Kaynakça

Plant Evolution & Paleobotany

The Paleoproterozoic snowball Earth: A climate disaster triggered by the evolution of oxygenic photosynthesis – Robert E. Kopp, Joseph L. Kirschvink, Isaac A. Hilburn, and Cody Z. Nash

PAYLAŞ
Önceki makaleEski Proterozoyik Dönemi
Sonraki makaleRiyasiyen Devresi
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz