Anasayfa Makaleler Fiziki Orosiriyen Devresi

Orosiriyen Devresi

219
0
PAYLAŞ

Eski Proterozoyik Dönemi‘ndeki Riyasiyen Devresi‘nin bitmesiyle (2,05 milyar yıl önce) başlayıp 1,8 milyar yıl önce Stateriyen Devresi‘nin başlamasıyla sona eren devredir.

Bu devrenin başlarında, yaklaşık 2,02 milyar yıl önce bugünkü Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeyine düşen bir gök taşı bu bölgede 300 km genişliğindeki Vredefort kraterini oluşturmuştur.

Proterozoyik Zaman Çizelgesi

Benzer bir olay devrenin sonlarında, 1,8 milyar yıl önce, bugünkü Kanada’nın güneyinde yaşanmış ve Sudbury Havzası denilen 250 km genişlikteki çukurluk oluşmuştur. Ayrıca bu devrenin sonlarına doğru Kolombiya(Nuna veya Hudsonland) adı altında yeni bir süperkıta ortaya çıkmıştır.

Söz konusu devrede ökaryot canlıların varlığı yalnızca öngörülebilinirken prokaryot canlılar olan siyanobakterilerin yeryüzündeki egemenliği ve oksijen üretimi sürmüştür.

Kaynakça

Plant Evolution & Paleobotany

PAYLAŞ
Önceki makaleRiyasiyen Devresi
Sonraki makaleStateriyen Devresi
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz