Anasayfa Makaleler Fiziki Statherian Altçağı

Statherian Altçağı

135
0
PAYLAŞ

Eski Proterozoyik Dönem‘deki Orosirian Altçağı‘nın bitmesiyle (1,8 milyar yıl önce) başlayıp 1,6 milyar yıl önce Eski Proterozoyik Dönem‘le birlikte son bulan altçağdır.

Bu dönemde Kolombiya süperkıtasının oluşumu sürmüştür. Avustralya’da Kimban, Batı Avustralya’da Yapungku ve Güney Avustralya’da Kararan dağları oluşmuştur.

Proterozoyik Dönem Zaman Çizelgesi

Ayrıca bu dönemde bakterilerin türlerinin arttığı öngörülmektedir. Batı Avustralya ve Güney Afrika’da bulunan stromatolit ve başka bakterilerden oluşan Grypania spiralis taşılı da bunun en büyük kanıtıdır. Bu taşıl aynı zamanda bulunan en eski ökaryot taşılıdır.

Bilimsel olarak Chlorophyceae adını taşıyan ve kimi bilim kişilerine göre günümüz bitkilerinin atası sayılan su yosunları sınıfındaki canlılar da ilk kez bu dönemde ortaya çıkmıştır
Su yosunları(Chlorophyceae) sınıfının üyeleri.

Oksijenli solunum yapan siyanobakterilerin ürettiği oksijen atmosferde ozon gazı biçiminde birikerek ozon katmanının oluşumunu sağlamıştır.

Kaynakça

Plant Evolution & Paleobotany

James St. John Geology

Earth Science

Mindat

PAYLAŞ
Önceki makaleOrosirian Altçağı
Sonraki makaleFuego Yanardağı Patladı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz