Anasayfa Makaleler Beşeri Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı

Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı

112
0
PAYLAŞ

Yer bilimsel kalıt(jeolojik miras) terimi bulundukları bölge için doğal varsıllık(zenginlik) sayılabilen eşsiz jeoturizm ögelerini belirtir. Yeryüzünde ender bulunan, bu nedenle oluştuğu dönemin ve olayın belgesi durumundaki kimi taşıl(fosil), kaya, yer biçimi vb yer bilimsel ögeler, korunması gereken varlıklardır ve yer bilimsel sit, jeosit, olarak bilinirler.

Ankara’ya 80 km uzaklıkta bulunan Kızılcahamam-Çamlıdere Yer Bilimsel Kalıt alanı, büyük bir bölümü Ankara olmak üzere Çankırı’nın Çerkeş ve Bolu’nun Gerede ilçelerinin de bir bölümünü kapsamaktadır. Alan yer bilimsel yapısı ve yer biçim bilimsel(jeomorfolojik) ögeleri bakımından ilginç özellikler ile hem ulusal hem uluslararası gizil(potansiyel) taşımaktadır. 2006-2009 yılları arasında, TÜBİTAK desteği ile Ankara Üniversitesi, Jeolojik Mirası Koruma Derneği(JEMİRKO), MTA ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ile yürütülen “Milli Parklardaki Jeolojik Miras” tasarısının çalışmaları sırasında, Kızılcahamam çevresinde çok sayıda jeosit olduğu görülmüş; bunların hem korunmaları ve hem de yöreye ekonomik getiri sağlamaları için bir jeopark tasarısı geliştirilmiştir. Yaklaşık 2000 km² alan kaplayan tasarı 2010 yılında kullanıma açılmıştır.

Bazalt sütunları, Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı, Türkiye.

Jeoparktaki 23 ayrı jeosit oldukça çekicidir ve sayıları 50’ye dek ulaşmaktadır. Yaklaşık 23 milyon yıl ile 20 bin yıl arasında değişen zaman aralıklarında oluşmuş değişik yer bilimsel oluşumlar bulunur. Burası, Köroğlu volkaniklerinin üç aşamalı olarak 23-20, 18-16 ve 11-9 milyon yılları arasındaki etkinliklerinin geliştiği yerdir. Radyometrik yaşlarla belirlenmiş bu volkanik ürünlerin çoğu patlamalı biçimlerde olduğu gibi, bazen de belirli merkezlerden kilometrelerce uzaklıklardaki kırık ve yarıklardan yüzeye ulaşmıştır. Yanardağ etkinliklerinin durgun olduğu dönemlerde, bölgede göller, bataklıklar ve akarsuların varlığı söz konusudur. Yanardağ ürünleriyle kaplı alanlar üzerindeki bu göl ve bataklıklar, sonraki dönemde yeniden yanardağ ürünleriyle dolmuşlardır. Böylelikle yanardağ ürünleri ile göl ve bataklık ürünleri üst üste gelerek günümüzdeki istif görünümünü kazanmışlardır.

Yaprak fosili, Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı, Türkiye.

Gerek bu göllerin çevresindeki ağaçların silisleşmiş/taşlaşmış durumlarını, gerekse balık-yaprak-kurbağa-böcek gibi taşılları bu istifler içerisinde görmek olanaklıdır. Buna ek olarak yanardağ-göl istifleri sonraki dönemlerde aşınarak vadi, kapuz(kanyon) ve tepeleri oluşturmuşlardır.

Jeoparktaki türlülük her bakımdan çekicidir. Başlıca ana ziyaret noktaları olarak ise:

  • Pelitçik Fosil Ağaç Ormanı
  • Abacı Peribacaları
  • Mahkemeağacin Köyü Mağara ve Kiliseleri
  • Sey Hamamı ve Güvem Bazalt Sütunları
  • Beşkonak Balık ve Yaprak Taşılları
  • Alicin Manastırı
  • Sinaptepe Memeli Taşıl Yatağı
  • Işık Dağı ve Karagöl Çevresi Yanardağ Birimleri
  • Acısu Deresi Madensuyu Kaynakları ve Travertenleri   sayılabilir.
Abacı Peribacaları, Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı, Türkiye.

Güncel olarak jeopark 23 ayrı duraktan oluşmaktadır. Her durak, Jeosit yaklaşık 23 milyon yıl ile 20 bin yıl arasında değişen dönemlerde oluşmuş ayrı yer bilimsel oluşumlardır. Her bir jeositin tanıtıldığı el duyuruları ve kitapçıklar bulunmakla birlikte kimi jeositlerde her düzeyde kişilerin anlayabileceği açıklama, harita ve biçimlerin olduğu tabelalar konulmuştur ve doğaya uygun biçimde düzenlenmiş yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Alicin Manastırı, Kızılcahamam-Çamlıdere Jeoparkı, Türkiye.

Kaynakça:

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz