Anasayfa Makaleler Fiziki Orta Proterozoyik Çağ

Orta Proterozoyik Çağ

167
0
PAYLAŞ

Orta Proterozoyik Çağ, Proterozoyik Dönem‘in ikinci alt çağıdır. Eski Proterozoyik Çağ‘ın bitimiyle(1,6 milyar yıl önce) başlamış ve Yeni Proterozoyik Çağ’ın başlamasıyla(1 milyar önce) son eren 600.000.000 yıllık bir süreçtir. Calymmian, Ectasian ve Stenian altçağlarına ayrılır. Bu altçağların belirlenmesinde kesin yer bilimsel ve taşıl bilimsel bulguların olmamasından dolayı daha çok zamansal bir ayrım yapılmıştır.

Eski Proterozoyik Çağ‘da oluşan Kolombiya süperkıtası bu dönemde, 1,5 milyar yıl önce, parçalanarak 1,1 milyar yıl önce Rodinya süperkıtasının oluşmasına önayak olmuştur. Bu tektonik süreç sonucunda da Grenville dağ oluşumu gerçekleşmiştir. Brezilya’nın başkenti Brasil çevresi ile Güney Avustralya’nın kuzeybatı ucundaki Musgrave bölgesinde de bu dönemde oluşan alanlara rastlanır.

Grenville Dağ Kuşağı

Eski Proterozoyik Çağ‘da ortaya çıkan ilk çok hücreli canlılar bu dönemde eşeyli olarak üremeye başlamıştır. Günümüzdekinin %1’i oranında oksijen barındıran atmosferde oksijen oranı artmayı sürdürürken stromatolitler de altın çağlarını yaşıyorlardı. Ayrıca Keweenawan Rift Vadisi’ndeki alüvyal alanlarda yapılan araştırmalar sonucu ulaşılan taşıllarla bu dönemde karasal yaşamın varlığı büyük ölçüde kanıtlanmıştır.

Kaynakça

Sorensen, Camilla. “Uncovering the Musgrave Province in South Australia Using Airborne EM.”

R.P.Cunha & J.Camapum de Carvalho. “Analysis of the Behaviour of a Drilled Pier Foundation in a Weathered, Foliated and Folded Slate.”

Geologic Data Scale

 

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz