Anasayfa Makaleler Fiziki Calymmian Altçağı

Calymmian Altçağı

138
0
PAYLAŞ

Orta Proterozoyik Çağ’la 1,6 milyar yıl önce başlayıp 200.000.000 yıl sürdükten sonra Ectasian Altçağı’nın başlaması ile, 1,4 milyar yıl önce, sona eren dönemdir. Grekçe “genişleyip, kaplamak, örtmek”  anlamlarına gelen adından da çıkarılacağı gibi bu dönemde var olan karaların genişlemesi söz konusudur.

Bu altçağda yaşanan büyük yer bilimsel olay Kolombiya süper kıtasının; Kuzey Amerika’nın batı, Hindistan’ın doğu, Baltık’ın güney, Sibirya’nın güneydoğu, Güney Afrika’nın kuzeybatı ve Güney Çin’in kuzey sınırları boyunca oluşan rift vadileri ve yanardağlar sonucu parçalanmasıdır. Bu parçalanma sonraki alt dönem olan Ectasian‘da bile sürmüştür. Ayrıca bu parçalanma sürecinde sial denilen kıtasal yer kabuğunun kalınlaşması sonucu karalar ve sığ denizler genişlemiştir.

Kaynak

Plant Evolution & Paleobotany

PAYLAŞ
Önceki makale2018 Mayıs Ayı, Kayıtlara Geçen En Sıcak Dördüncü Mayıs Ayı Oldu
Sonraki makaleEctasian Altçağı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz