Anasayfa Makaleler Fiziki Ektasiyen Devresi

Ektasiyen Devresi

182
0
PAYLAŞ

Orta Proterozoyik Dönemi’ndeki Kalimiyen Devresi’nin bitimiyle 1,4 milyar yıl önce başlayıp 200.000.000 yıl sürdükten sonra Steniyen Devresi’nin başlamasıyla, 1,2 milyar yıl önce, son bulan devredir. Grekçe “uzantı, uzama” anlamlarına gelen adından da anlaşılacağı ve bir önceki dönemde de olduğu gibi bu dönemde de var olan karaların genişlemeyi sürdürmesi söz konusudur.

Kalimiyen‘de başlayan Kolombiya süperkıtasının parçalanması olayı bu devrenin sonuna dek sürmüş ve karalarla sığ deniz alanlarının genişlemesini sağlamıştır. Kolombiya süperkıtasının parçalanmasından sonra Rodinya süperkıtası oluşmaya ve ilerleyen süreçte de Ur süperkıtası ile birleşmeye başlamıştır.

Devrenin başında Orta Afrika’daki Kibaran dağlarının oluşumu başlamış ve devre boyunca sürerek sonraki devreye de sarkmıştır. Ayrıca devrenin sonlarına doğru Kuzey Amerika’nın doğusunda uzanan Grenville dağ kuşağı ile Avrupa’daki Sveconorwegian dağ kuşağı oluşmaya başlamıştır.

Eski Proterozoyik Dönemi’nde ortaya çıktığı bilinen çok hücreli canlılar bu dönemde ilk eşeyli üremeyi gerçekleştirmiştir.

Kaynakça

Plant Evolution & Paleobotany

Paleos

Mindat

PAYLAŞ
Önceki makaleKalimiyen Devresi
Sonraki makaleSteniyen Devresi
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz