Anasayfa Makaleler Fiziki Steniyen Devresi

Steniyen Devresi

216
0
PAYLAŞ

Orta Proterozoyik Dönem‘deki Ektasiyen Devresi‘nin bitimiyle 1,2 milyar yıl önce başlayıp 200.000.000 yıl sürdükten sonra Orta Proterozoyik Dönem‘le birlikte sona eren dönemdir ve adı, bu dönemde oluşan dar kuşaklara gönderme yapacak biçimde Grekçe “dar” anlamındadır.

Eski dönemlerde birbirinden uzaklaşan kara parçaları bu dönemde bir araya gelerek bu döneme dek oluşmuş en büyük kara parçası olan Rodinya süperkıtasını büyük oranda oluşturmuştur. Bu büyük kara parçasının oluşması, onu çevreleyen tek parça bir okyanus olan Mirovya Okyanusu’ndaki okyanus akıntılarını ve dolaylı olarak yeryüzünün iklimini değiştirip Kriyojeniyen Devresi’nde küresel bir soğumaya neden olmuştur.

Rodinya süperkıtası.

Bu büyük kara parçasının orta bölümü sürekli olarak tortul kayaçlarla dolmuş ve bugün Kanada’nın Alberta ve İngiliz Kolumbiyası ile ABD’nin Montana, Idaho ve Washington eyaletlerinde bulunan çoğunlukla kum taşı, kil taşı ve kireç taşı içerikli kuşaklar oluşmuştur. Ayrıca devrenin sonunda, Batı Antarktika’da Geç Ruker veya Nimrod adlarıyla bilinen dağ oluşumu başlamıştır.

Devrenin en yaygın canlıları olan stromatolitler bu dönemde altın çağlarını yaşamışlardır.

Kaynakça

Plant Evolution & Paloebotany

Mindat

PAYLAŞ
Önceki makaleEktasiyen Devresi
Sonraki makaleKültür
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz