Anasayfa Makaleler Fiziki Stenian Altçağı

Stenian Altçağı

159
0
PAYLAŞ

Orta Proterozoyik Çağ‘daki Ectasian Altçağı‘nın bitimiyle 1,2 milyar yıl önce başlayıp 200.000.000 yıl sürdükten sonra Orta Proterozoyik Çağ‘la birlikte sona eren dönemdir ve adı, bu dönemde oluşan dar kuşaklara gönderme yapacak biçimde Grekçe “dar” anlamındadır.

%1 oranın oksijen içeren atmosferdeki oksijen oranı %2-4 arası düzeylere ulaşmıştır ancak hala bir ozon katmanı oluşmuş değildir. Eski dönemlerde birbirinden uzaklaşan kara parçaları bu dönemde bir araya gelerek bu döneme dek oluşmuş en büyük kara parçası olan Rodinya süperkıtasını oluşturmuştur. Bu büyük kara parçasının oluşması, onu çevreleyen tek parça bir okyanus olan Mirovya Okyanusu’ndaki okyanus akıntılarını ve dolaylı olarak yeryüzünün iklimini değiştirip Cryogenian Altçağı’nda küresel bir soğumaya neden olmuştur.

Rodinya süperkıtası.

Bu büyük kara parçasının orta bölümü sürekli olarak tortul kayaçlarla dolmuş ve bugün Kanada’nın Alberta ve İngiliz Kolumbiyası ile ABD’nin Montana, Idaho ve Washington eyaletlerinde bulunan çoğunlukla kum taşı, kil taşı ve kireç taşı içerikli kuşaklar oluşmuştur.

Dönemin en yaygın canlıları olan stromatolitler bu dönemde altın çağlarını yaşamışlardır.

Kaynakça

Plant Evolution & Paloebotany

PAYLAŞ
Önceki makaleEctasian Altçağı
Sonraki makaleKültür
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz