Anasayfa Haberler Uludağ’da Endemik Park Kurulacak

Uludağ’da Endemik Park Kurulacak

52
0
PAYLAŞ

Kış turizminin önemli noktalarından biri olmasının yanında çok sayıda endemik bitkiyi barındıran Uludağ’da Endemik Park kurulacak.

Osmangazi Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Uludağ’da endemik bitki türlerinin korunup yaşatılması ve dünyaya tanıtılması amacıyla yaşama geçirilecek Endemik Park’ın uygulama çalışmalarına başlanacak.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Endemik Park’ın tasarısını “Uludağ Bitki Tanıtım Merkezi” adı altında Bursa Teknik Üniversitesi ve Milli Parklar Müdürlüğü ile birlikte yürüttüklerini belirtti.

Tasarının Uludağ’da Kirazlıyayla, Gölcük, Sarıalan ve Çobankaya olmak üzere dört değişik noktada uygulanacağını aktaran Dündar, “Bu bölgelerde, türlü bitkilerin belirlenmiş olduğu tanıtım alanları yer alacak.” söylemini kullandı.

Dündar, parkın kurulacağı bölgelerle ilgili yer belirlemelerinin bitirildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Parkta doğa sporları ilgilileri için yürüyüş etapları olacak. Uludağ’da bulunan 1320 bitki türünün 171’i Türkiye, 33’ünün de Uludağ endemiği olduğu belirlendi. Uludağ’da yetişen bu endemik bitki türlerini içinde barındıran bir Endemik Park kuruyoruz. Hem buradaki bitki örtüsünü koruyacak hem de bu endemik bitki türlerinin korunup yaşatılmasını sağlayacak önemli bir tasarı. Bu park, Uludağ’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacak. Bitki türleriyle ilgilenenlerin gelip araştırma yapabileceği bir ortam oluşturuyoruz.”

Kaynak

AA

PAYLAŞ
Önceki makaleKültür
Sonraki makaleMars’ta Göl Bulundu
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz