Anasayfa Makaleler Beşeri Ali Tanoğlu

Ali Tanoğlu

257
0
PAYLAŞ

1904 yılında bugünkü Sırbistan sınırları içerisinde kalan Seniçe’de doğan Ali Tevfik Tanoğlu Türkiye’nin ve İstanbul Üniversitesi’nin ilk önemli coğrafyacılarındandır. İstanbul Darülfünunu’nun Coğrafya Bölümü’nü 1929 yılında bitiren Ali Tanoğlu girdiği sınavda başarılı olarak Fransa’ya gönderilmiştir. Sorbonne Üniversitesi’nde Emmanuel de Mortonne ve Albert Demangeon gibi döneminin önemli coğrafyacılarından öğrenim gören Ali Tanoğlu 1933’te yurda döndüğünde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nde görevlendirilmiş ve bir yıl sonra 1934’te de beşeri ve iktisadi coğrafya doçentliğe atanmıştır. 1942’de aynı kürsünün profesörlüğe yükselen Ali Tanoğlu 1950-52 ve 1956-57 yıllarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanlığı ile 1957-59 yılları arasında İstanbul Üniversitesi rektörlüğü görevlerini yürüttükten sonra 1959 yılında ordinaryüs profesörlüğe yükselmiştir. 1974’te emekli olan Ali Tanoğlu 1978’de yaşama gözlerini yummuştur.

Ali Tanoğlu çalışma yaşamı boyunca, öncelikle fiziki çevreyle ilgili olan kuraklık, eğim vb. terimleri tanımlamış ve daha sonra gerçek çalışma alanı olan beşeri coğrafya ile ilgili konularda çalışmıştır. Türkiye’de tarımı, toprak yapısını ve nüfus ilişkilerini incelemiş, enerji kaynakları ve coğrafyası alanında da önemli katkılar yapmıştır. Türkiye’nin nüfus dağılımını ilk kez noktalama yöntemiyle ortaya koyan Ali Tanoğlu nüfus yoğunluğu sorununu incelemiş Türkiye’nin hipsografik eğrisini ve kuraklık indisini çizerek klimatolojiye de katkıda bulunmuştur.

Kaynak

Yiğit, Ali, ve Harun Tuncel. 100. Yılında Türkiye’de Coğrafyacılar. Bilecik: Türk Coğrafya Kurumu Yayınları, 2017.

PAYLAŞ
Önceki makaleMars’ta Göl Bulundu
Sonraki makaleNüfus
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz