Anasayfa Haberler Ay’da Su Buzu Bulundu

Ay’da Su Buzu Bulundu

161
0
PAYLAŞ

Bir bilim kişisi takımı Ay’ın karanlık ve soğuk kutup bölgelerinde suyun kesin kanıtlarını buldu. Güney Kutbu çevresinde kraterlerde yoğunlaşan buzlar Kuzey Kutbu’nda daha seyrek ve dağınık biçimde bulunuyor.

Shuai Li önderliğinde Havai ve Brown üniversitelerinden bilim kişileri ile NASA’nın Silikon Vadisi’ndeki Ames Araştırma Merkezi’nden Richard Elphic’ten oluşan takım NASA’nın Ay Mineraloji Haritalayıcıları’ndan biri olan M3’ten edinilen bilgiler ışığında Ay’ın yüzeyinde su buzu bulunduğunu kanıtladılar.

Hint Uzay Araştırma Kuruluşunca 2008’de fırlatılan Chandrayaan-1 uzay aracında bulunan M3 haritalayıcısı Ay’ın yüzeyinde katı su bulabilmek için özellikle donatılmıştı. Yalnızca buzda gözlenebilen yansıtıcı özellikleri değil, moleküllerinin kızılötesi ışığı soğurma biçimini doğrudan ölçebilen verileri topladı, böylece sıvı su, buhar veya katı buz arasındaki farkı ayırabiliyor.

Bulunan buz parçaları çoğunlukla en yüksek sıcaklığın -250°F’yi(~156°C) geçmediği kutup bölgelerindeki kraterlerin gölge yerlerinde toplanmış durumda. Çünkü bu bölgeler Ay’daki eksen eğikliğinin de etkisiyle hiç Güneş görmeyen alanlar durumunda.

Önceki gözlemlerde de Ay’ın Güney Kutbu’nda buza ilişkin olası bulgular bulunmuş ancak bunlar daha çok alışılmışın dışında bir toprak yapısıyla açıklanmaya çalışılmıştı.

Ay yüzeyinde bulunan bu buz bölgeleri gelecekte Ay’da yapılacak araştırmalar için bir su kaynağı olarak kullanılabilir durumda.

Kaynak

NASA

PAYLAŞ
Önceki makaleNüfus
Sonraki makaleİklim Değişikliği Kuzey Buz Denizi’ni Ulaşıma Açtı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz