Anasayfa Haberler İklim Değişikliği Kuzey Buz Denizi’ni Ulaşıma Açtı

İklim Değişikliği Kuzey Buz Denizi’ni Ulaşıma Açtı

230
0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük taşımacılık ortaklığı Maersk, bir ilke imza atarak taşımalık(konteyner) gemisiyle kutup dairesinde yola çıktı. Danimarkalı ortaklık, buzulların erimesi ile daha önce hiç girilemeyen kuzey yolunu ilk kez kullanmaya başlıyor. Böylece Süveyş Kanalı yolu artık daha az kullanılacak, yeni yolun kullanılması ile yol süresi 10-15 gün azalacak.

Buzullar nedeniyle daha önce taşımalık gemileri için uygun olmayan rota, küresel ısınmanın etkisiyle buzulların erimesi sonucu kullanılabilir duruma geldi. Deneme seferinin başarılı olması durumunda bu işten en kazançlı çıkan ülkelerden biri de Rusya olacak.

Kuzey Denizi rotasının Doğu Asya ve Avrupa arasındaki yolu önemli ölçüde kısaltması ve iki kıta arasındaki ticareti hızlandırması bekleniyor.

Kimi uzmanlar bu rotanın büyük bir küresel taşıma arteri durumuna gelebileceğini ve Mısır’daki Süveyş Kanalı’na ek seçenek olabileceğini düşünüyor. Ancak Maersk sözcüsü şu an için bu yolu kullanımdaki rotalara seçenek olarak görmediklerini çünkü burada yolculuğun şimdilik yılın yalnızca üç ayında olanaklı olduğunu belirtti.

Öte yandan Rus yetkililer yeni kuşak buz kırıcı gemilerin 2020’lerden sonra bu rotanın yılın 12 ayında açık kalmasını sağlayabileceğini vurguluyor.

Yeni güzergahın Süveyş Kanalı’nı kullanan Doğu Asya-Avrupa hattını 21.000 km’den 12.800 km’ye düşürmesi ve yolculuk süresini 10-15 gün kısaltması bekleniyor.

Güzergah şimdiki Süveyş Kanalı üzerinden gidilen rotadan çok daha kısa olsa da deniz taşımacılığı için uygun olup olmadığı Maersk’in denemesinden sonra belli olacak.

İlk seferi düzenleyecek olan taşımalık gemisi Venta Maersk, Rusya’dan gönderilen balıkları ve Güney Kore kökenli elektronik ürünleri taşıyor. Perşembe günü Rusya’nın doğu kıyısındaki Vladivostok limanından ayrılan geminin önce Güney Kore’deki Busan’a gitmesi, önümüzdeki hafta başındaysa buradan ayrılarak 1 Eylül dolayında Bering Boğazı’ndan geçmesi tasarlanıyor. Gemi Eylül sonunda St. Petersburg’a varacak.

Venta Maersk’ün kullanacağı Kuzey Deniz Yolu

Kuzey Denizi’nden geçmek isteyen gemiler şu ana dek ancak çekirdeksel erkeli(nükleer enerji) Rus buzkıranlar eşliğinde ilerleyebiliyordu.

Venta Maersk, rotaya yelken açan ilk taşımalık gemisi olsa da diğer gemi türleri daha önce bu rotayı kullanmıştı. Örneğin Rus doğalgaz üreticisi Novatek, ilk sıvılaştırılmış doğalgaz(LNG) yükünü Temmuz ayında Kuzey Denizi Yolu ile Çin’e ulaştırmıştı.

Kaynak

Enerji Enstitüsü

PAYLAŞ
Önceki makaleAy’da Su Buzu Bulundu
Sonraki makaleUAEK’dan İklim Değişikliğine Karşı Çekirdeksel Erke Önerisi
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz