Anasayfa Haberler UAEK’dan İklim Değişikliğine Karşı Çekirdeksel Erke Önerisi

UAEK’dan İklim Değişikliğine Karşı Çekirdeksel Erke Önerisi

125
0
PAYLAŞ

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı, iklim değişikliğinin yavaşlatılabilmesinde çekirdeksel erkenin(nükleer enerji) önemli bir rolü olduğunu savundu. Çevre örgütlerine göre ise iklim değişikliği ile savaşımda(mücadele) tek yol erke dönüşümü.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu(UAEK) iklim değişikliği ile savaşımda çekirdeksel erkenin etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini söyledi. UAEK Başkanı Yukiya Amano, eğer çekirdeksel erkenin sunduğu gizil(potansiyel) sonuna dek kullanılmazsa, iklim değişikliğini engellemenin çok güç olacağı konusunda uyarıda bulundu. Amano, çekirdeksel erke üretiminin azalması sonucu 2050 yılına değin çekirdeksel erkenin tam sığa(kapasite) ile kullanılmasında önemli bir ilerleme olmazsa, sürdürülebilir gelişmenin sağlanması için yeterince erke üretilmesinde ve iklim değişikliğinin yavaşlatılmasının dünya için çok güç olacağını savundu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu 2050 yılına değin dünyada çekirdeksel erke üretimine ilişkin öngörülerini de açıkladı. Viyana’da yapılan açıklamada, doğal gaz ederlerinin düşmesi, yenilenebilir erke kaynakları için verilen sübvansiyonlar ve 2011 yılında Japonya’nın Fukushima bölgesinde yaşanan yıkımdan spnra birçok ülkenin çekirdeksel santrallerini kapatma kararı alması nedeniyle çekirdeksel erkenin çekişme gücünün düştüğü belirtildi. Bunun yanı sıra, 2030 yılına dek eskimiş bir çok santralin kapatılacağı belirtildi. 2017 yılında dünyada üretilen elektriğin %10’u çekirdeksel erke ile sağlanıyor. Dünyada halen 455 çekirdeksel reaktör hizmet veriyor.

Greenpeace: Kapatılan santraller bile riskli

2011 yılında Japonya’nın Fukushima Nükleer Santrali’nde yaşanan kaza sonrası Almanya 2022 yılına dek çekirdeksel erkeden çıkma kararı almıştı. Çekirdeksel santrallerde yaşanan kazaların çevre ve kişiler üzerinde yıkıcı etkileri olması nedeniyle çevre örgütleri elektrik üretiminde çekirdeksel erkenin kullanılmasına karşı çıkıyor. Çevre örgütleri özellikle çekirdeksel atıklardaki tehlikeye vurgu yapıyor.

Dünyanın önde gelen çevre örgütlerinden Greenpeace’e göre, Çernobil ve Fukushima yıkımları çekirdeksel erkeye “teknik açıdan egemen olmanın olanaklı olmadığını” ortaya koyuyor ve kapatılan santraller bile güvenlik açısından risk oluşturuyor. “Çekirdeksel erke iklim için kurtuluş değil” adlı bir yazanak(rapor) hazırlayan örgüt, kazalar, çekirdeksel atıklar, çekirdeksel silahlar ve yıldırı(terör) saldırıları gibi erkenlerden ötürü çekirdeksel erkenin “aşırı riskli” bir erke türü olduğuna vurgu yaptı ve iklim değişikliğine karşı tek savaşım yönteminin yenilenebilir erkelere geçiş olduğunu savundu.

Kaynak

Deutsche Welle Türkçe

PAYLAŞ
Önceki makaleİklim Değişikliği Kuzey Buz Denizi’ni Ulaşıma Açtı
Sonraki makaleKıbrıs Adası
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz