Anasayfa Haberler InSight Uzay Aracı Mars’a İniyor

InSight Uzay Aracı Mars’a İniyor

133
0
PAYLAŞ

Bugün her şey yolunda giderse NASA, yıllar sonra Mars’a geri dönmüş olacak.

NASA’nın uzay aracı InSight’ın bugün Kızıl Gezegen’in atmosferine girerek iniş yapması tasarlanıyor.

InSight, son 6 yıl içerisinde NASA’nın Mars’a indireceği ilk uzay aracı olacak.

NASA’nın Mars’ta görev yapan Opportunity adlı uzay aracının devre dışı kalmasıyla Mars araştırmaları hızını yitirmişti. InSight’ın bu açığı kapatıp Mars’ın hem yüzeyine hem de yer altı yapısına ilişkin ayrıntılı bilgileri Dünya’ya iletmesi umuluyor.

InSight uzay aracının TSİ 22.53’te Mars’a inmiş olması amaçlanıyor.

NASA uzmanları dün InSight’ın iniş rotasına son biçimini verdi ve tasarlanan noktaya inişin gerçekleşmesi için tüm hazırlıklar bitirildi.

ABD’nin California eyaletindeki Pasadena bölgesinde bulunan NASA üssünden yürütülecek olan iniş görevi için son hazırlıklar yapılıyor.

InSight uzay aracı.

InSight Neyi Araştıracak?

Bugüne dek Mars’la ilgili tüm araştırmalar gezegenin yüzeyiyle sınırlı kalmıştı.

NASA’nın daha önce Mars’a inmiş olan Curiosity ve Opportunity uzay araçları gezegenin yüzeyini görüntüledi ve örnekler topladı.

InSight’ın görevi ise Mars üzerinde gezip örnek toplamak olmayacak. Görev süresi boyunca aynı yerde duracak olan uzay aracı, sondaj yoluyla Mars’ın yer altı yapısını inceleyecek.

Mars’taki sismik etkinlik, yer altı ısısı ve gezegenin çekirdeği konusunda veriler toplayacak olan InSight, çekirdeğin yapısı ve büyüklüğü konusunda da bilim kişilerinin ilk kez düşünce sahibi olmasını sağlayacak.

Mars’ın iç yapısı.

InSight’ın Görevi Neden Önemli?

Mars’ın katmanlarının incelenmesi, yalnızca Mars konusunda değil, diğer gezegenlerin oluşumu konusunda da önemli bulguların elde edilmesini sağlayacak.

NASA’dan yapılan bir açıklamada “Kayalık gezegenlerin incelenmesi konusunda elimizdeki tek veriler Dünya’ya ilişkin. Mars’ta elde edilecek bulgular bir karşılaştırma yapmamızı sağlayacak.” deniyor.

InSight’ın elde edeceği bilgiler ışığında Güneş Sistemi’nin dışındaki gezegenleri değerlendirmek için de yeni bir bakış açısının yakalanabileceği belirtiliyor.

NASA ayrıca Insight’ın Mars’ı bir ‘zaman makinesi’ gibi kullanacağını da söylüyor:

“Mars, Dünya ve Venüs’ün üçte biri düzeyinde büyük. Daha az erke(enerji) barındırıyor ve birçok anlamda aslında bir taşıl(fosil) gezegen. Güneş Sistemi’nin oluşumuna ilişkin gizemler de bu gezegenin derinliklerinde saklı.”

Kaynak

BBC

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz