Anasayfa Haberler Çok Nadir Görülen Kara Leopar Görüntülendi

Çok Nadir Görülen Kara Leopar Görüntülendi

222
0
PAYLAŞ


Will Burrard-Lucas adlı bir fotoğrafçı Uluslararası Doğa Koruma Birliğinin(IUCN) Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Dizelgesi’nde(liste) duyarlı(hassas) olarak belirlenen kara leoparın fotoğraflarını, 100 yıl aradan sonra Kenya’da çekmeyi başardı. Aşırı koyu renk pigmentinin neden olduğu melanizm de denen durumdan dolayı kılları kara olan bu genç dişi birey Laikipia Yaban Yaşam Parkı’ndaki dolunaylı bir gecede görüntülendi. İyice bakıldığında kara kıllarının altında muğlak bir biçimde de olsa olağan bir leoparın desenleri de görülebiliyor.

Bir kara leoparın fotoğrafını çekmenin çocukluk hayali olduğunu söyleyen fotoğrafçı, Ocak 2018’de birkaç kara leoparın belirlendiği Kenya’daki Laikipia Yaban Yaşam Parkı’na giderek incelemelerine başlamış. Bölgede San Diego Hayvanat Bahçesi’nden görevlilerle de işbirliği içinde çalışan fotoğrafçı Burrard-Lucas, Afrika’da neredeyse söylence(efsane) düzeyine gelmiş bir yaratık olan kara leoparın fotoğrafını çekmeyi çok da beklememesine karşın doğal ortama yerleştirdiği, devinime(hareket) duyarlı DSLR kameralarla çektiğini dile getiriyor.

Afrika Ekoloji dergisinde yayımlanan açıklamaya göre, kurak geçen kış döneminde çekicilik yaratmak için yapay su kaynakları oluşturulmuş ve Şubat-Nisan 2018 arasında gözlemler yapılmış.

Kara leoparların, renklerinden dolayı gölgeleri kullanarak daha iyi gizlenebildiği ormanlarda, özellikle de Asya’daki ormanlarda, yaşadığı bilinse de bir kara leopar Afrika’da en son 1909’da fotoğraflanmıştı.

San Diego Hayvanat Bahçesi Biyoloğu Nicholas Pilford, melanizmin en çok Afrika’da olmak üzere küresel çapta, leoparların %11’inde görüldüğünü söylerken Laikipia gibi Güney Asya ormanlarına karşın yarı kurak bir iklimin egemen olduğu ve orman yerine daha çok çalıların bulunduğu bir bölgede melanizmin leoparlar üzerindeki etkilerini araştırmayı düşündüklerini de belirtti.

Yaşam alanlarının yitirilmesi, av için tür içi çekişme, çiftçi ve çoban saldırıları, kürk veya kafa gibi başka hayvan parçaları için avlanma gibi nedenler Afrika’nın genelinde leopar sayısını azaltırken özellikle avcılığın tehdidi, turizm amaçlı getirisinden dolayı uzun sürecek gibi görünüyor.

Kaynak

Daily Mail

PAYLAŞ
Önceki makaleDünya Nasıl Oluştu
Sonraki makaleHelikon Dağı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz