Anasayfa Haberler Mariana Çukuru’na Üçüncü Dalış

Mariana Çukuru’na Üçüncü Dalış

124
0
PAYLAŞ

Yeryüzünün en derin noktasına dalarak bu alandaki rekoru kıran Amerikalı kaşif, rekor derinlikteki plastik atık varlığını da belgeledi.

Victor Vescovo, Büyük Okyanus’taki Mariana Çukuru’nda 11 kilometre derine indi ve burada dört saat geçirdi. Basınca dayanıklı özel bir denizaltı ile rekor derinlikteki canlı yaşamını da görüntüledi. Ancak derin deniz canlılarının yanı sıra, plastik torbaya ve şekerleme poşetine de rastladı.

Rekoru 11 Metre Geliştirdi

Vescovo’nun rekor dalışının benzeri daha önce yalnızca iki kez gerçekleştirildi. Mariana Çukuru’na ilk dalışı, Amerikalı deniz subayı Don Walsh ile İsviçreli mühendis Jacques Piccard 1960 yılında yapmıştı. Sonrasında ise ünlü yönetmen James Cameron, 2012 yılında, tek kişilik denizaltısı ile yakın bir derinliğe inmeyi başardı.

Victor Vescovo, 10,927 mertreye indiği son dalış ile en derine inme rekorunu 11 metre geliştirdi. Dalış ile ilgili BBC’ye konuşan Vescovo, “Başardığımız şeye ilişkin ne denli heyecanlı olduğumuzu sözcüklerle anlatmak güç.” dedi. 53 yaşında eski bir deniz subayı olan Victor Vescovo, rekor derinliklere yaptıkları peş peşe dalışlarla, “denizcilik teknolojisinde yeni bir çıta belirlediklerini” de söyledi.

Beş Derinler Keşif Gezisi

Dalışı yüzeydeki denetim gemisi Pacific’ten izleyen Mariana Çukuru’nun ilk kaşiflerinden Don Walsh da, rekor denemesi sonrası Victor Vescovo’yu ilk kutlayanlar arasındaydı. 87 yaşındaki Walsh, “Yaşamımın kışında, gençliğime ilişkin bu yerdeki, keşif yolculuğuna çağrılmış olmaktan dolayı gurur duyuyorum.” dedi.

Don Walsh ve Victor Vescovo

Rekor dalışta toplam dört yeni tür deniz canlısının keşfedildiğine inanılıyor. Bunlar arasında karides benzeri kabuklu bir canlı da yer alıyor. Bilim kişileri bu derinlikte elde edilen canlı örnekleri üzerinde mikroplastik kalıntılar olup olmadığını da araştıracak. Aynı zamanda bir yatırımcı olan Victor Vescovo’nun bu rekor dalışı son olmayacak. Beş Derinler keşif gezisi kapsamında, yeryüzündeki beş okyanusun en derin noktalarına dalınması amaçlanıyor. Vescovo, bundan önce 7 anakaradaki en yüksek doruklara da tırmanmayı başarmıştı.

Pacific Gemisi

Keşif seferinin en son dalışı Arktik Okyanusu’ndaki(Kuzey Buz Denizi) Molloy Derinliği’ne Ağustos ayında düzenlenecek. Vescovo’nun bu rekor derinlikler için kullandığı denizaltı ise 4.6 metre yüksekliğinde ve 3.7 metre genişliğinde. Deniz aracı, okyanustaki herhangi bir noktaya yeniden dalabilecek şekilde tasarlandı.

Keşif seferi, Discovery Channel’da yayınlanmak üzere bir belgesel takımınca da izleniyor.

Kaynak

BBC

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz