Anasayfa Haberler 50 Yıl Sonra Euphydryas iduna

50 Yıl Sonra Euphydryas iduna

90
0
PAYLAŞ

Türkiye’de ilk kez 1970’te Ağrı Dağı’nın 4000 m rakımında kaydedilen ve 12000 yıl önce Son Buzul Çağı’ndan kaldığı bilinen kelebek türü “Kuzeyli Nazuğum”, yaklaşık 50 yıl sonra Ağrı Dağı’nda yeniden görüntülendi.

Latince adı, “Euphydryas iduna” olan, kalın kenar çizgileri ve beyaz benekleriyle görenleri kendine hayran bırakan “Kuzeyli Nazuğum”, dünyada soyu tükenme tehlikesi altına girebilecek canlılar ulamında (kategori) yer alıyor.

Yaygın olarak İskandinav ülkelerinde yaşayan, Türkiye’de ise yalnızca Ağrı Dağı’nın yüksek yamaçlarında bulunduğu düşünülen kelebeğin, Son Buzul Çağı’ndan bugüne dek burada yaşamını sürdürdüğü biliniyor.

Euphydryas iduna

Araştırmacıların Türkiye’de 4 Ağustos 1970’te Ağrı Dağı’nın yaklaşık 4000 m yüksekliğinde kaydettiği ve o günden sonra hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamayan “Kuzeyli Nazuğum”, 50 yıl sonra doğa korumacı ve kelebek araştırmacısı Süleyman Ekşioğlu ile yaban yaşamı uzmanı Emin Yoğurtçuoğlu tarafından yeniden görüntülendi.

Ekşioğlu ve Yoğurtcuoğlu, AA muhabirine kelebeği arama çalışmalarını ve bölgedeki 3 günlük keşif yolculuklarını anlattı.

“Kelebeğin doğal yaşam alanı burası değil.”

Süleyman Ekşioğlu, uzun yıllardır doğa koruma ve kelebeklerle ilgili çalışmalar yaptığını belirterek, özellikle haklarında çok az şey bilinen kelebekleri daha ilgi çekici bulduğunu söyledi.

Kuzeyli Nazuğum’u da bu nedenle araştırmaya karar verdiğini vurgulayan Ekşioğlu, kuşlarla ilgilenen Emin Yoğurtçuoğlu’nun kendisine bu süreçte yardımcı olduğunu belirtti.

Ekşioğlu, 3 günlük bir yolculuğun ardından Yoğurtçuoğlu ile Ağrı Dağı’nın 3800 m yüksekliğine çıktıklarını, kelebeği bularak fotoğrafını çektiklerini anlattı. Amaçlarına ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Ekşioğlu, “İlk dakikalar gördüğümüz şeye inanamaz duruma geldik. Daha sonra tabii bu türün başka bireylerini de gördük. İyi fotoğraflarını çektik.” dedi.

Süleyman Ekşioğlu & Emin Yoğurtçuoğlu

Ekşioğlu, kelebeğin, bundan 12000 yıl önce, Son Buzul Çağı’nda aşağıya indiğini, buzullar çekilmeye başlandığında da kuzey ikliminin yaşandığı Ağrı Dağı’nın kuzey yamaçlarında kaldığını belirterek, “Normalde kelebeğin doğal yaşam alanı burası değil ama Son Buzul Çağı’nda coğrafyamıza doğru geliyor ve burada kalıntı olarak kalıyor. Gidebileceği de hiçbir yer yok. Ağrı Dağı’nda sıkışmış bir tür.” dedi. 

“Tarih öncesindeki bir canlıyla karşılaşmak gibi.”

Emin Yoğurtçuoğlu da Ekşioğlu’nun çağrısının kendini çok heyecanlandırdığını ve kısa sürede hazırlanarak bu geziye çıktıklarını belirtti.

Yoğurtçuoğlu, Kuzeyli Nazuğum’a ilişkin şu bilgileri verdi: “Bu tür, aynı zamanda kalıntı bir tür. Yani tarih öncesindeki bir canlıyla karşılaşmak gibi bir hissiyat uyandırıyor. 12000 sene öncesinden beri ülkemizde olan bir türden bahsediyoruz. Hakkında sadece bir tane kayıt olan, başka hiçbir şey bilinmeyen bir canlı. Bunun tekrar ortaya çıkarılmasında yer almak benim için büyük bir heyecandı. Hayvan resmen kürk giymiş gibiydi, soğuğa karşı dayanıklı bir hali vardı. Bu kelebek, beyaz zemin üzerine nakışlar işlenmiş bir kelebek, üzerinde kırmızı, kahverengi, siyah desenler ağırlıkta ama alt zemini beyaz. Daha yaygın olan yakın akrabaları var. Onlardan farkı da bu beyaz noktaları.”

Kaynak

Anadolu Ajansı

PAYLAŞ
Önceki makaleBahamalar’dan Dorian Kasırgası Geçti
Sonraki makaleTonga’da Yanardağ Patlaması
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz