Anasayfa Haberler Gözler Pazartesi Günü Merkür’de

Gözler Pazartesi Günü Merkür’de

129
0
PAYLAŞ

Güneş Sistemi’nin en küçük gezegeni Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçecek. Antalya’da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, bir etkinlikle bu gök olayını toplumla buluşturacak. Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde saat 15:40’tan başlayarak Güneş ufka inerek, doğal nedenlerden dolayı görülemez duruma gelene dek etkinlik sürecek. Bu sırada TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi uzmanları, katılımcılara bilgilendirme yapacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gözlerimiz, pazartesi günü Merkür’de olacak! En hızlı gezegen Merkür, Güneş ile Dünya’nın arasından geçecek. Uzay meraklılarını bu ilginç gökyüzü olayını, Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinden izleyebilir. Bir sonraki geçiş, 13 Kasım 2032’de..” diye yazdı.

101 Milyon Kilometre Uzakta

Güneş’e en yakın gezegen olan Merkür, en son 9 Mayıs 2016 tarihinde benzer bir geçişi yapmıştı. Merkür, ortalama bir yüzyılda 13 kez Güneş’in önünden geçiyor. Pazartesi günü Merkür, Dünya’ya 101 milyon kilometre uzaklıkta olacak.

Işık Azalmayacak

Merkür’ün geçişi; Kuzey ve Güney Amerika, Antarktika, Batı Afrika ve Atlantik Okyanusu’ndan tamamen, Türkiye’den ise, öğleden sonra başlayıp günbatımına dek gözlemlenebilecek. Bu gök olayı, Güneş tutulması gözlükleri kullanılsa bile çıplak gözle izlenemeyecek. Geçiş sırasında Merkür, 1 ₺’nin 500 metre uzaklıktan görünüşü düzeyinde küçük olacak. Bu nedenle Güneş’te de bir ışık azalması olmayacak.

Uzmanlar Bilgilendirecek

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Bilim Toplum Merkezi’ndeki gözlem, 15:30’da başlayacak. Güneş ufka inerek, doğal nedenlerden dolayı görülemez duruma gelene dek sürecek. Canlı gözlem yayını, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’ndan topluma, öğrencilere ve basına açık olarak izlenebilecek. Gözlem sırasında uzmanlar, katılımcılara bilgilendirme yapacak. Bilim Toplum Merkezi’ndeki tek ırakgörürden (teleskop) yapılacak gözlem Youtube üzerinden canlı yayınlanacak. Bu nedenle bireysel gözlem yaptırılması olanaklı olamayacak.

Göz Sağlığına Özen Gösterilmeli

Bu gök olayını gözleyebilmek için mutlaka özel üretilmiş güneş filtresine iye (sahip) ırakgörürlerin kullanılması gerekiyor. Uzmanlar, filtresiz dürbün veya ırakgörür gibi optik aygıtlar ile Güneş’e doğrudan bakıldığında göz ağ katmanının önemli biçimde zarar göreceği uyarısında bulunuyor.

Geçiş, https://www.youtube.com/c/TÜBİTAKUlusalGözlemevi adresinden izlenebilecek.

Kaynak

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz