Anasayfa Haberler Denizli’de Endemik Bir Bitki Türü Keşfedildi

Denizli’de Endemik Bir Bitki Türü Keşfedildi

132
0
PAYLAŞ

Denizli Orman Bölge Müdürlüğü, Odun Dışı Ürünler ve Hizmetler Şube Müdürlüğü Biyolojik türlülük belirleme çalışmaları aşamasında yeni bir bitki türü bulundu. Bitkinin yayılış alanının ise Denizli ili Çameli ilçesi sınırları içerisindeki Akdağ ile sınırlı olduğu belirlendi.​

Rindera(Yünlügelin) cinsinden olan bitkinin Latince tür adı, bitkiyi bulan Orman Mühendisi Rasim Çetiner’in onuruna Rindera cetineri olarak verildi. Türkçe adı ise, “Denizli yünlügelini” olarak önerildi.​

Bitki ilk defa 2018 yılında Denizli Orman İşletme Müdürlüğü’nde görev yapan Orman Mühendisi Rasim Çetiner’ce belirlendi ve fotoğraflanarak bitki örnekleri alındı.  Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım’ın da katıldığı arazi çalışmalarında bitkinin 2019 yılı bahar aylarından beri gelişimi izlenerek belirleme ve herbaryum için örnekler alındı. Ayrıca yeryüzünde 25 dolayında türü bulunan yünlügelinin 5 türünün Türkiye’de belirlendiğini belirten Hasan Yıldırım:”Keşfettiğimiz bitki de ülkemizin endemiklerinden ve dünyada sadece Denizli’nin Çameli ilçesi sınırlarında Torosların bir uzantısı olan dağın zirvesinde yer alıyor. Bitkiyi 2200 rakımda topladık. Bu bitkilerden elde edilen kimyasal içeriklerden özellikle alkaloid olarak bilinen çalışmalarda özellikle ‘naftakinon’ olarak bilinen maddelerin kanser hücre hatları üzerinde çok önemli öldürücü etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu tarz çalışmalar halen devam ediyor. Keşif safhasından sonra bir sonraki amacımız da bu bitkinin bu tarz bir kimyasal içeriğe sahip olup olmadığını belirleme yönünde çalışmaları planlamaktayız. Bitkinin popülasyonuna zarar vermeyecek şekilde hem alanında bitkiyi koruyup hem de içeriğinde insanlık yararına herhangi bir olumlu sonuç verecek içerik var mı bunu bulmaya çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

Taksonomik çalışmalar sonucu yeni bir endemik tür olduğu anlaşılan bitkiyle ilgili Doç. Dr. Hasan Yıldırım’ca hazırlanan bilimsel makale Uluslararası bir bilim dergisinde 31 Aralık 2019 tarihinde yayınlanarak bilim dünyasına tanıtıldı.

Kaynak

T. C. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü

Anadolu Ajansı

PAYLAŞ
Önceki makaleKayaç
Sonraki makaleTortul Kayaçlar
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz