Anasayfa Haberler Dünya Benzeri Ötegezegenlerde Yanardağ Etkinliği Olabilir

Dünya Benzeri Ötegezegenlerde Yanardağ Etkinliği Olabilir

46
0
PAYLAŞ

Dünya’ya en çok benzeyen ötegezegenleri araştıran gök bilimciler, hepsinde yanardağ etkinliği görülme olasılığının bulunduğunu belirledi.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Gezegen Bilimi Enstitüsü ve Idaho Üniversitesinden bilim kişilerinin 53 ötegezegenin yerbilimsel açıdan ne denli etkin olabileceğine ilişkin modelleme çalışmasının ayrıntıları, “Publications of the Astronomical Society of the Pacific” dergisinde yayımlandı. 

Gök bilimciler, kütleleri Dünya’nın en çok 8, yarıçapları ise 2 katı olan bu gezegenlerde iç ısının ne olabileceğine ilişkin hesaplamalar yaptı. Modeller, tüm bu gezegenlerin yanardağlar veya hidrotermal kaynaklar gibi karmaşık yerbilimsel özellikler için yeterince erkeye (enerji) iye olduğunu ortaya koydu. Modeller ayrıca, ötegezegenlerin dörtte birinin buzlu yüzeylerinin altında okyanuslar barındırıyor olabileceğini de gösterdi. Modeller, bu öte gezegenlerden kimilerinin Jüpiter’in Europa’sı, Satürn’ün Enceladus’u gibi buzla kaplı uydular barındırabileceğini de ortaya koydu.

Kaynak

Ntv

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz