Anasayfa Makaleler Fiziki Toniyen Devresi

Toniyen Devresi

59
0
PAYLAŞ

1 milyar yıl önce Orta Proterozoyik Dönem ve onun bir devresi olan Steniyen Devresi‘nin bitiminde Yeni Proterozoyik Dönem’le birlikte başlayıp 280 milyon yıl sürerek 720 milyon yıl önce Kriyojeniyen Devresi’nin başlamasıyla son bulan devredir.

Devre boyunca var olan Rodinya Süperkıtası devrenin sonlarında ayrılmaya başlamıştır.

Şeyl ve demirli kayaçlarda yapılan krom izotop incelemelerine göre 800-750 milyon yıl önce atmosferdeki oksijen oranın arttığı keşfedilmiştir.

Bu devrede bugünkü protozoanlar ve süngerler dışında bütün hayvanları içine alan alem olan metazoalar ile delikliler (foraminifer) olarak adlandırılan canlılar şubesi ortaya çıkmış ve deliklilere ilişkin en eski taşıl (fosil) yaklaşık 635-716 milyon yıl öncesine tarihlendirilmiştir.

Kaynakça

Britannica

Insights into foraminiferal influences on microfabrics of microbialites at Highborne Cay, Bahamas –
Joan M. Bernhard, Virginia P. Edgcomb, Pieter T. Visscher, Anna McIntyre-Wressnig, Roger E. Summons, Mary L. Bouxsein, Leeann Louis, Marleen Jeglinski

Evrim Ağacı

Animal origins and the Tonian Earth system – Daniel B. Mills, Warren R. Francis, Donald E. Canfield

After the boring billion and before the freezing millions: evolutionary patterns and innovations in the Tonian Period – Shuhai Xiao, Qing Tang

Avrupa Yerbilimleri Birliği

PAYLAŞ
Önceki makaleDev Yıldız Gizemli Bir Biçimde Ortadan Yok Oldu
Sonraki makaleGiresun’da Taşkın
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz