Anasayfa Haberler Ay’da da Yaşam Olabilir

Ay’da da Yaşam Olabilir

29
0
PAYLAŞ

ABD’de yer alan Harvard Üniversitesi ve Florida Teknoloji Enstitüsünce yapılan yeni bir araştırmada, Ay yüzeyinin derinliklerinde yer alan su altı göllerinde Dünya dışı yaşamın olabileceği belirtildi. Bununla birlikte bilim kişileri, NASA’nın Artemis programı kapsamında 2024 yılına dek Ay yüzeyinin kazılabileceğini ve yaşam arayışına başlanabileceğini aktardı. Söz konusu araştırma, komşu gezegen Venüs’ün atmosferinde yaşamın varlığını düşündüren fosfin gazının bulunmasından sonra geldi.

Şu ana dek yapılan çalışmalar Dünya’nın uydusunun yüzeyinin kayalık ve solunacak havası bulunmayan çorak bir yer olduğunu gösteriyor. Ay’da yüzey suyunun olmaması ise konuyu daha da karanlık durumu getiriyor. Ancak aynı durum, yüksek basıncın yaşam dostu bir ortam yaratabileceği yüzeyin altında geçerli olmayabilir.

Ay’ın Derinlerinde Su Olabilir

Harvard Üniversitesi ve Florida Teknoloji Enstitüsü araştırmacılarının bildirdiğine göre Ay yüzeyinin derinliklerinde su olabilir.

Çalışmanın baş yazarlarından Manasvi Lingam, “Yüzey suyu, sonlu bir basıncı korumak için  atmosfere ihtiyaç duyar ve bu olmadan su sıvı halde var olamaz. Bununla birlikte, yüzeyin derinlikliklerinde üst tabakalar basınç uygular ve böylece prensip olarak sıvı suyun varlığına imkan verir. Örneğin, Mars şu anda yüzeyinde uzun süredir var olan herhangi bir su kütlesine sahip değil, ancak yer altı göllerine sahip olduğu biliniyor.” sözlerini kullandı.

Bilim kişilerinin su ve sonucunda yaşam belirtilerini aramak için Ay yüzeyinin altına inmesi gerekiyor. Dünya’dan çok daha küçük olmasına karşın, Ay’ın yaklaşık 3300 kilometrelik bir çapı bulunuyor ve sondaj yapmak için doğru noktayı seçmek oldukça önem taşıyor. Bilim kişileri bu yüzden “yer altı biyosferinin” yüzeye daha yakın olduğu ekvatorun yakınında kazı yapılması gerektiğini düşünüyor.

Yaşam Arayışı Başlayabilir

Harvard Üniversitesinden Dr. Avi Loeb konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “NASA’nın Artemis programı kapsamında 2024’e kadar Ay’da sürdürülebilir bir üs kurmak için sondaj mümkün olabilir. Tıpkı Dünya’da petrol ararken yaptığımız gibi, ay yüzeyinin altında hayat arayışında derinlere inen robotlar ve ağır makineler kullanabiliriz.” sözlerini kullandı.

The Astrophysical Journal Letters’da yayınlanana araştırma, Venüs’ün atmosferinde yaşamın olabileceğini düşündüren fosfin gazının bulunmasından sonra geldi.

Kaynak

Ntv

PAYLAŞ
Önceki makaleEğirdir Gölü Hızla Kuruyor
Sonraki makaleOzon Deliği Büyüdü
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz