Anasayfa Haberler Orionid Gök Taşı Yağmuru Geliyor

Orionid Gök Taşı Yağmuru Geliyor

22
0
PAYLAŞ

Orionid gök taşları ekim ayının ilk günlerinde gezegenimize ulaşmaya başladı. Orionid gök taşı yağmuru 21 Ekim’de en yüksek düzeye ulaşacak ve gökyüzünde görsel bir şölen sunacak. Peki Orionid gök taşı yağmuru nedir? Orionid gök taşı yağmurunu en iyi hangi tarihte ve nasıl gözlemleriz?

Ekim ayının ilk günlerinde gezegenimize ulaşmaya başlayan gök taşlarının gökyüzünde oluşturduğu ve Orion gök taşı yağmuru olarak da bilinen gök taşı yağmuru 21-22 Ekim tarihleri arasında belirgin bir biçimde izlenebilecek.

Gök taşları saatte ortalama 240000 km hızla yol alıyor ve bu hızla giden eden gök taşları gökyüzünde birkaç saniyeden bir dakikaya dek süren parlamalar yaratıyor.

Gök taşı yağmurlarını gözlemek için insan gözü dışında özel bir gözlem aygıtına gereksinim yok. Ancak hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktalarda ve ışıksız bölgelerde, gök taşı yağmurunu izlemek daha kolay olacak. Uzmanlar bu şölenin en iyi izleneceği saat aralığının ise 01.00 ile 04.00 arası olacağını belirtiyor.

Orionid Gök Taşı Yağmuru Nedir?

Her yıl Ekim ayında gözlemlenen Orionid gök taşı yağmurları Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutunca üretilen iki gök taşı yağmurundan biridir.

En son 1986’da gözlenen Halley, Güneş çevresindeki bir turunu 76 yılda tamamlıyor. Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı oluyor.

Kaynak

Ntv

The Independent

PAYLAŞ
Önceki makaleAlp Buzullarının Erimesi Tarihi Aydınlatıyor
Sonraki makaleLaptev Denizi Hala Donmadı
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz