Anasayfa Biz Kimiz?

Biz Kimiz?

Ekopangea, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğrencilerince kurulan, popüler ve bilimsel bir oluşumdur. Topluma yansıyan yüzü popüler bilim yüzüdür, çünkü yayınlarımızın çoğu popüler bilim biçeminde yazılmaktadır, ancak her yerde bulabileceğiniz sıradan popüler bilim yazınlarından çok daha bilimsel bir düzeydedir(yine de bu yayınlarımızın bilimsel yayın olduğu anlamına gelmez). Ekopangea bilimsel bir oluşumdur, çünkü kullandığı kaynaklar tümüyle bilimsel kaynaklardır.

Ekopangea, 19 Ocak 2015 tarihinde kurulmuştur.

Biz birden çok kişiyiz, dolayısıyla sitemizde ve sanal ortamdaki bağlantılarımızda, birden fazla kişiyle iletişime geçiyor olabilirsiniz. Ancak biliniz ki, hepimiz Ekopangea ve bilim için çalışan öğrencileriz. Bu yüzden tonumuz ve yazım biçimimiz, kimi zaman üçüncü sınıf forumlarda veya başka internet sitelerinde gördüklerinizin biraz üzerinde, biraz daha bilimsel, biraz daha kapsamlı geliyor olabilir. Bunun nedeni, coğrafyanın kafelerde öğrenebileceğiniz bir kutu oyunu kadar bayağı olmaması, inanılmaz geniş kapsamı olan bir bilim olmasıdır. Dolayısıyla bizim dilimiz, en sonunda bilimin dilidir. Ancak yine de, kaygı duymayınız ki burada kullandığımız dil, bilimsel dilden çok daha yumuşak ve hafif, çok daha akıcı ve çok daha anlaşılırdır. Çünkü biz, toplumumuza Coğrafya’yı bir dağ, taş, ülke değil, bir bilim olarak öğretmek için yola çıkmış bulunmaktayız. Bizler, günlük hayatımız içerisinde, Coğrafya alanında ve ilgili dallarda bilimsel çalışmalar yürütmekte olan, bu bilim dalının bilimsel eğitimini almış, almakta olan bireyleriz.

Siz de Coğrafya’ya gönül vermiş bireylerseniz bize katılabilirsiniz. Ayrıca tüm bu saydığımız adların dışında biz, Ekopangea’yı büyük bir aile olarak görüyoruz. Dolayısıyla, burada yazan-yazmayan tüm okurlarımız, Ekopangea’nın bir üyesi ve parçasıdır, bir dalıdır.

İlginiz için çok teşekkür ederiz.