Anasayfa Makaleler Fiziki Mavi Ay

Mavi Ay

571
0
PAYLAŞ

Gün boyunca gündeme oturan Mavi Ay’ın ne olduğunu, Ay’ın gerçekten mavi rengi aldığını mı yoksa yalnızca öyle mi göründüğünü, eğer yalnızca öyle görünüyorsa ne nedenle öyle göründüğünü Ankara Üniversitesi Kreiken Gözlemevi açıklamış. Sizlere sunuyoruz.

“Mavi Ay” bir tanıma göre bir takvim yılı(Güneş takvimi) içerisinde gerçekleşen 13. dolunay evresine verilen geleneksel bir addır. Ay takvimlerinde, bir takvim ayı aynı evre ile başlar aynı evre ile biter. Ancak bizim de günlük olarak kullandığımız Güneş takvimlerinde bir ay bizim gök biliminde “sinodik dönem” dediğimiz ve birbirini izleyen aynı iki evre arasında geçen süre(örneğin iki dolunay arasındaki süre) ile tanımlanmaz. Böyle tanımlanmış olsaydı her ay 29,53 gün sürerdi. Oysa ki; Güneş takviminde aylar 28, 29, 30 ya da 31 gün sürer ve toplam bir yıl da 29,53×12=352,2 gün değil 365,25 gündür. Bu nedenle bir aya aynı evreden(söz gelimi dolunay ama yeni ay olsa da değişmez, ilk dördün olsa da) iki tane rast geldiği olur(aynı nedenle Ramazan ayı her yıl 11 gün öne kayar). Güneş takviminde bir yıl yine bu nedenle 12,37 tane ayrı evre içerir. Bu 0,37’ler birleşip 2-3 yılda(tam olarak 2,7 yılda) bir 13. dolunayın bir yıl içerisine sığmasına neden olur. İşte böyle olduğunda gerçekleşen 13. dolunay “Mavi Ay” adını alır. Adını, İngilizce’de eski bir terim olan ve “ihanet eden” anlamına gelen “belewe” sözcüğünün zaman içerisinde “blue” yani mavi sözcüğüne dönüşmesinden alan bu kültürel olgu, insanlar bir yılda 12 dolunay beklerken gerçekleşen 13. dolunayın takvime “ihanet” ettiği göndermelerinden alır. Ay’ın rengi ile hiçbir ilgisi yoktur. Sky&Telescope dergisinin Mart 1946 sayısı genel kabul gören gerçek tanımı alıp(yanlış anlayarak) bir ayda gerçekleşen ikinci dolunaya ilgi çekmek üzere “Mavi Ay” denmiştir. Ay ancak çok özel durumlarda, yanardağ patlamaları gibi yeryüzünün atmosferinin parçacık yoğunluk, boyut ve yapısını kısa sürelerle değiştiren doğa olayları sonrası “mavimsi” bir renkte görülebilir. Çok çok nadir gerçekleşen(ve hiçbir kesin dönemi olmayan tümüyle rastlantısal) bu olayın 31 Temmuz 2015’teki Mavi Ay’la hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Dolunay her zaman olduğu renginde görülecek, Ay’ın yörüngesi üzerinde özel bir konumda gerçekleşmeyecek ve Ay bu sırada her zamankinden daha büyük ya da daha küçük de görünmeyecektir. Sonuç olarak; “Mavi Ay” kavramı tümüyle ekinsel bir olgu olup herhangi bir özelliği yoktur.

Kaynak

“Mavi Ay” Konusunda Basın Açıklaması

PAYLAŞ
Önceki makaleHarita ve Haritacılık
Sonraki makaleArtvin Seli ve Sonrası
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz