Anasayfa Makaleler Fiziki Hadean Dönem

Hadean Dönem

365
0
PAYLAŞ

Ön Kambriyen Devrin ilk alt dönemi olan Hadean yeryüzünün oluşumuyla, 4,6 milyar yıl önce, başlar ve yeryüzünde ilk katı kayaçların görülmesine, Arkeen Dönem‘in başlangıcı olan 3,8 milyar yıl öncesine, dek sürer.

Bu dönemde yeryüzü tümüyle çarpışarak birleşmiş ve yüksek sıcaklıktan erimiş gök taşlarından oluşuyordu. Güneş Düzeni’nin içinde dolaşan gök taşlarının yeryüzüne çarpması bu dönem boyunca sürmüştür. Bu dönemde yeryüzüne çarpan en büyük gök cismi Theia adlı bugünkü Mars büyüklüğünde bir gezegendi ve bu büyük çarpışma sonucunda uzaya saçılan parçalar birleşerek Ay’ı oluşturdular.

Hadean Dönem, Güneş Düzeni içerisindeki gaz ve toz yığınlarının yeryüzünü oluşturmak için birleşmeye başlamasıyla başlar. Ancak son yıllarda Solid Earth dergisi Hadean Dönemi’nin Theia’nın yeryüzüne çarpmasıyla başlaması gerektiğini ve bu çarpışmadan önceki dönemin Karmaşa(Kaotik) Dönemi olarak adlandırılmasını önermiştir. Aynı zamanda Karmaşa Dönemi’ndeki ilkel yeryüzünün adının da Tellus olmasını önermiştir.

Kaynakça

Kaliforniya Üniversitesi Paleontoloji Müzesi

Hofstra Üniversitesi

Solid Earth

PAYLAŞ
Önceki makaleArkeen Dönem
Sonraki makaleMüslümanların Coğrafya’ya Katkıları
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz