Anasayfa Videolar Kısa Videolar 125.000 Yıllık Göç Geçmişimiz

125.000 Yıllık Göç Geçmişimiz

286
0
PAYLAŞ

1.000 kişi üzerinde yapılan DNA deneyleri şu anda Afrikalı olmayan kişilerin 50.000-80.000 yıl önce Afrika’dan göç etmiş topluluklarla bağının olduğunu ortaya koydu.

Nature dergisinde yayınlanan araştırma, kalıtımcıların yeryüzünün türlü yerlerinde türlü ekinlerden olan kişilerden nasıl DNA örnekleri aldığını ayrıntılarıyla anlatıyor. Tüm DNA örneklerinden binlerce yıl geriye gidildiğinde hep aynı sonuca varılıyordu: Afrika.

Hawaii Üniversitesi tarafından üretilen bu canlandırmalı video, 125.000 yıllık bir dönem boyunca insan soyunun yeryüzüne yayılmasını göstermektedir.

Video bize, yaklaşık 120.000 yıl önce Arap Yarımadası’nda yaşayan küçük toplulukları gösteriyor. Araştırmacılar, bu erken öncülerin çoğunun kalıtımlarının çağdaş bireylere geçmeden öldüğünü söylüyor.

Ancak yaklaşık 80.000 yıl önce, Afrika’dan yayılan göç dalgası, toplulukların Orta Doğu ve Güney Asya’ya yayılmasıyla hızlandı. Harvard Üniversitesi’nden David Reich’e göre, türlü çağdaş bireyler ve bu öncülerin kalıtımsal benzerlikleri, Afrika’dan tek bir topluluğun göç ettiğini gösteriyor.

Kaynak

World Economic Forum

PAYLAŞ
Önceki makaleCoğrafi Bilgi Sistemleri
Sonraki makale1545-1860 Yılları Arasında Atlas Okyanusu’ndaki Köle Ticareti
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz