Anasayfa Haberler Skye Adası’nda 170 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzi Bulundu

Skye Adası’nda 170 Milyon Yıllık Dinozor Ayak İzi Bulundu

218
0
PAYLAŞ

İskoçya’daki Skye Adası’nda 170 milyon yıl öncesine ilişkin dinozor ayak izi bulundu.

Scottish Journal of Geology dergisinde yayımlanan araştırma sonuçları, keşfedilen 50 ayak izinin dinozorlara ikişkin olduğunu ortaya koydu.

Adada daha önce de büyüklü küçüklü ayak izleri bulunmuş ve bunların Saurischia ailesinden Sauropoda dinozorlarına ilişkin olduğu belirtilmişti.

Uzun boylu ve uzun kuyruklu bu dinozorların küçük kafaları bulunuyordu.

“T-Rex’in kuzeni”

Ancak adada keşfedilen yeni dinozor ayak izlerinin etobur ve üç tırnaklı bir türe ilişkin olduğunu gösterdiği söyleniyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden Palaentolog Dr. Stephen Brusatte “Bunlar etobur. Yalnızca ayak izleri var. El izi yok. Arka ayaklarıyla yürüyen bir dinozor bu. T-Rex’in ilkel bir kuzeni.” bilgisini verdi.

Bu canlıların yaklaşık 1 ton ağırlığında ve 5-6 m boyunda olduğunu belirleyen Brusatte, dinozorların sığ sularda yürürken ayak izlerini bıraktığını söyledi.

Skye Adası 170 milyon yıl önce dördüncü ve son süperkıta Pangea’nın parçalanmaya başlamasından sonra küçük yarıtropikal bir adaydı ve Ekvator’a şu ankinden çok daha yakındı.

Dr. Stephen Brusatte Skye Adası için “Olasılıkla burası yarıtropikal iklimin egemen olduğu cennet gibi bir yerdi. Günümüzün İspanyası ya da Floridası gibi.” dedi.

PAYLAŞ
Önceki makaleEski Arkeen (Paleoarchean) Dönemi
Sonraki makaleOrta Arkeen (Mesoarchean) Dönemi
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz