Anasayfa Haberler Amerikaların En Eski Ayak İzi Şili’de Bulundu

Amerikaların En Eski Ayak İzi Şili’de Bulundu

112
0
PAYLAŞ

Şili’deki bilim kişileri, ülkenin güneyinde en az 15.600 yıl öncesine dayanan bir ayak izi bulduklarını açıkladı. Bu ayak izi, Amerikalardaki insan varlığının en erken kanıtını oluşturuyor. Söz konusu ayak izi, araştırmacıların 2007 yılından beri kazmakta oldukları Osorno yerleşmesinde (Santiago’nun 820 km güneyinde) bulunan Pilauco kazılarında bulundu.

Arkeologlar, ayak izinin ilk olarak 2011 yılında bir evin yanında bulunduğunu söylüyor. Taşıl bilimci (paleontolog) Karen Moreno ve yer bilimci Mario Pino’nun, bu ayak izinin insana ilişkin olduğunu güvenilir bir biçimde doğrulaması yıllar aldı. Pino, “Amerikalarda başka insan ayak izleri de bulundu, ancak hiçbiri bu denli eskilere dayanmıyor.” diyor.

a- Ayak izinin fotoğrafı. b- Profil çizgilerinin gözlenmesini kolaylaştırmak için dorsal görünümde üç boyutlu örnek.

Bilim kişileri bu tarihlemeyi, ayak izinin bulunduğu organik bitki gerecine radyokarbon tarihlendirme teknikleri uygulayarak yapabildi. Pino, ayak izinin, yaklaşık 70 kg ağırlığındaki yalınayak bir erkeğe ilişkin gibi göründüğünü söylüyor.

Moreno, bu ayak izinin, insanların Amerikalardaki 12.000 yıldan daha eski ilk kanıtı olduğunu söylüyor. Şili’deki bu alan, günümüz fillerinin ve Amerikan atlarının atalarının ve daha yeni insan varlığının kanıtlarını içeren taşıllar (fosil) bakımından varsıl (zengin) olduğunu kanıtladı. Osorno’nun güneyinde bir bölgede bulunan bir ayak izi, günümüze yaklaşık 1000 yıl daha yakındı.

Kaynak

Arkeofili

PAYLAŞ
Önceki makaleHelikon Dağı
Sonraki makaleMariana Çukuru’na Üçüncü Dalış
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz