Anasayfa Haberler Milli Park Sayısı 45 Oldu

Milli Park Sayısı 45 Oldu

115
0
PAYLAŞ

15 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 44 olan milli park sayımız 45’e yükseldi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar sonucunda Siirt il sınırlarında bulunan alan “Botan Vadisi Milli Parkı” olarak duyuruldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ca imzalanan milli park kararı ile Siirt merkez, Tillo ve Eruh ilçe sınırlarında bulunan 11.384 ha’lık alan koruma altına alındı.

Botan Vadisi Milli Parkı, Siirt, Türkiye

Milli parkın kaynak değerlerinin başında gelen Botan Çayı devinimli (hareketli) peyzajı ve değişken jeolojik yapısıyla ziyaretçilere güzel bir görünüş seyri sunmaktadır. Birçok canlıyı barındıran alanda, tatlı su balıkları ile karabatak ve akbalıkçıl gibi su kuşları yaşamaktadır.

Botan Vadisi Milli Parkı, Siirt, Türkiye

Doğal güzelliklerin yanında tarihi değerleri de içinde barındıran Botan Vadisi Milli Parkı sınırları içinde Asur İmparatorluğundan kalma kültürel değerler de bulunmaktadır. Yine kara yoluyla ulaşım olarak kullanılan birçok tarihi yol ve eski İpek Yolu’nun bir bölümü de milli park alanı içinde kalmaktadır. Bu yolların birçoğu Asur Ticaret Sömürgeleri çağından kalmış ve alanın durumuna göre yer yer taş döşeme olarak yapılmıştır. Bulunan taş döşeme yollar Roma Dönemi’nde de geliştirilerek kullanılmayı sürdürmüştür.

Botan Vadisi Milli Parkı, Siirt, Türkiye

Alan aynı zamanda dini açıdan da birçok kültürel değeri barındırmaktadır.  Tarihte “Işık Olayı” olarak bilinen düzenek de milli parkın kaynak değerlerindedir. 18. yüzyılda Erzurumlu İbrahim Hakkı’ca hocası İsmail Fakirullah’ın türbesinin aydınlatılması için hazırlanan bu düzenek o dönemlerde pozitif bilimlerle ilgilenildiğinin en büyük göstergesidir.  Milli parkın duyurusu, Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın uzay bilimleri ve diğer pozitif bilimlerle ilgili ortaya koyduğu çalışmaların tanıtımında etkin görev üstlenecektir. 

Ayrıca alan içerisinde birçok kilise ve şapel de bulunmaktadır.

Günümüzden başlayarak doğa yürüyüşü, foto safari, yamaç paraşütü ve su sporları yapılan alan, turizm açısından da bir gizile (potansiyel) iyedir.

Kaynak

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz