Anasayfa Haberler 50 Yıl Sonra Yeniden Görüldü

50 Yıl Sonra Yeniden Görüldü

31
0
PAYLAŞ

Bilim kişileri yarım yüzyıldır, Somali fil sivri faresinin (Galegeeska revoilii) yeryüzünden silindiğini sanmıştı. Onun bıyıklarını 50 yıldır kimse görmemişti ama araştırmacıların önceki günlerde söylediğine göre bu ufak memeli, fil hortumuna benzeyen ve çevresini incelemek için kullandığı burnuyla Afrika Boynuzu’nun kurak, kayalık ortamında sessizce yaşıyordu.

Yakalaması güç olan ve böcek yiyen bu canlı, gerçekte ne bir fil, ne de bir fare. Kendisi gerçekte, fare boyutundaki bir sengi. Yerdomuzlarının, fillerin ve denizineklerinin uzaktan akrabası. İyesi (sahip) olduğu güçlü bacaklar, saatte neredeyse 30 kilometreye varan hızlarda koşmasına olanak sağlıyor.

Bu Somali sengisi, bilim için 1970’lerden beri yitik durumdaydı. Var olduğuna ilişkin tek fiziksel iz, yeryüzündeki doğa tarihi müzelerinde korunan 39 adet örnekti.

Küresel Doğal Yaşamı Koruma grubu, onu en çok aranan 25 yitik tür dizelgesine (liste) eklemişti ama bilim kişileri geçen yıl gerçekleştirdikleri bir sefer sırasında, bu hayvanın halen doğada gezdiğini bulmuşlar ve Somali sengisinin, hiç de Somali’yle sınırlı olmadığını keşfetmişlerdi.

Araştırma görevinde Somali, Etiyopya ve Eritre’ye komşu olan ve Afrika Boynuzu’nda yer alan ufak kıyı ülkesi Cibuti’de değişik tip sengiler aranıyordu. Cibuti’deki 12 bölgeye yer fıstığı ezmesi, yulaf ezmesi ve maya özütüyle dolu 1.250’den çok tuzak kuran araştırma takımı, bu hayvanları fotoğraflardan hemen tanıyabilen yerel topluluklarla konuşarak destek de sağlamış.

Kaynak

Popular Science Türkiye

PAYLAŞ
Önceki makaleGiresun’da Taşkın
Sonraki makaleKonya’da 2000 Yıllık Baraj Bulundu
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz