Anasayfa Haberler Konya’da 2000 Yıllık Baraj Bulundu

Konya’da 2000 Yıllık Baraj Bulundu

44
0
PAYLAŞ

Bozdağ Milli Parkı sınırları içerisinde, 2000 yıl önce Roma İlhanlığınca yapılmış, 110 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde baraj bendi bulundu.

Selçuk Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarımı Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi İlker Işık, yaptığı açıklamada, Bozdağ Milli Parkı ve çevresindeki eski yerleşimlerin belirlenmesi için 2017 yılından bu yana yüzey araştırmaları yürüttüklerini belirtti.

Yaklaşık 60000 metrekarelik alanda 10 kişilik bir takımla yürüttükleri çalışmalarda, 2000 yıl önce Roma İlhanlığınca ordunun geçişi sırasında su gereksinimini karşılamak için yapılmış baraj bendi bulduklarını dile getiren Işık; bunun, kendilerinde heyecan uyandırdığını söyledi.

Roma döneminde yapılan “Via Sebaste” yolunun buradaki bölümünü daha önce bulduklarını anlatan Işık, “Son çalışmamızda da Romalıların yaptığı bu yol ağı üzerinde, ordunun su ihtiyacını gidermek için buraya bir baraj bendi yapıldığını tespit ettik. Bent yaklaşık 110 metre uzunluğunda ve 10 metre yüksekliğinde.” dedi.

Barajdan Çevre Halkı da Yararlanmış

Işık, yol güzergahının, Roma İlhanlığından Selçuklu ve Osmanlı İlhanlığına dek önemini hiç yitirmediğini dile getirdi.

Baraj bendinin ortaya çıkarılması kapsamında yürütülen çalışmada, haritalandırma ve tasarlamada Konya Büyükşehir Belediyesi’nden de destek aldıklarını anlatan Işık, şöyle sürdürdü:

“Bulunan bentle alakalı lazer tarama çalışmaları yürütüyoruz. Hava fotoğrafları ve detaylı ölçümlemelerin ardından bu bölgenin genel planlamasını çıkarıp buranın yerleşim ağını bulmaya çalışıyoruz. Bu kadar büyük bir baraj bendinin sadece asker sevkiyatı sırasında su ihtiyacını karşılamak için değil, bölgede yaşayan insanların da kullandığını öngörüyoruz.”

Suyun Toplandığı Yer Hala Bataklık

Işık, çalışmayı daha çok genişletmek için derinlemesine tarama başlattıklarını söyledi.

Baraj bendinin, çok büyük bir su havzasının olduğunu ve bölgenin su gereksinimini giderebilecek önemli bir yapıya iye olduğunu vurgulayan Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Büyük orduların geçişi sırasında onların su ihtiyacını karşılayacak kadar büyük hacmi var. Havzasına baktığımız zaman hala bataklık. Yani bahar dönemlerinde su tutmaya devam ettiğini görüyoruz. Hemen yanına da bir su oluğu yapıldığını ve fazla suyun buradan atıldığını görebiliyoruz. Baraj bendi, bakir bir bölgede olmasından dolayı korunmuş. El değmemiş olması büyük avantaj. Bu bölge zaten antik çağdan itibaren hayvancığın yapıldığı önemli bölgelerden biri kabul ediliyor. Biz de Konya Büyükşehir Belediyesiyle bu çalışmayı gün yüzüne çıkararak ‘turizm açısından nasıl değerlendirebiliriz’ bunların çalışmasını yürütüyoruz.”

Kaynak

GZT

PAYLAŞ
Önceki makale50 Yıl Sonra Yeniden Görüldü
Sonraki makaleGüneydoğu Anadolu’da Pars Görüntülendi
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz