Anasayfa Haberler Güneydoğu Anadolu’da Pars Görüntülendi

Güneydoğu Anadolu’da Pars Görüntülendi

42
0
PAYLAŞ

Soyu tümüyle yok olduğu düşünülen Anadolu Parsı’na ilişkin olduğu öne sürülen bir görüntü paylaşıldı. Uzmanlar, Güneydoğu Anadolu’da çekilen görüntüdeki hayvanın Anadolu Parsı olduğunu açıkladı. Başka görüntülerin de olduğu belirtildi.

Uzun süre sonra kaydedilen en net görüntülerden biri. Görüntüdeki bu hayvanın soyu tükendiği düşünülen Anadolu Parsı olduğu öne sürülüyor.

Anadolu Parsı, kimilerine göre İran Parsı’nın Anadolu’da yaşayan bir ırkı olarak bilinirken kimilerine göre ise ayrı bir Pars türü olarak sayılıyor.

Ortaya çıkan son görüntüye Doğa Fotoğrafçısı ve Kuş Gözlemcisi Alper Tüydeş ulaştı ve sosyal medyada paylaşıldı. Geçen yıl Güneydoğu Anadolu’da çekildiği belirtilen görüntünün altına Tüydeş, “Efsanenin en net görüntüsü.” dedi.

Ancak görüntüdeki hayvan Anadolu Parsı mı yoksa İran Parsı’nın alt türü mü bilinmiyor. Kuyruk yapısından dolayı Anadolu Parsı olma olasılığının yüksek olduğu düşünülüyor. Tüydeş, “Önemli olan ülkemizde hala Pars türünün yaşaması.” dedi ve yerel topluma “Görürseniz sakın vurmayın.” çağrısını yaptı.

Yaban yaşamı uzmanları da görüntüdeki hayvanın Pars olduğunu doğruladı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü elinde başka çarpıcı görüntüler olduğuna da vurgu yaptı.

Son olarak Akdeniz’de de bir Anadolu Parsı’na ilişkin görüntü elde edildi. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili de açıklama yapılması bekleniyor.

Kaynak

Alper Tüydeş

CNN

PAYLAŞ
Önceki makaleKonya’da 2000 Yıllık Baraj Bulundu
Sonraki makaleÇolpan’da (Venüs) Yaşam Olabilir
1992 yılında Bursa'da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa'da tamamlayıp İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü'ne giriş yaptım. Okurken çektiğim Türkçe coğrafi kaynak sıkıntılarını gidermek adına Ekopangea'nın kurulmasına önayak oldum.

BİR YANIT BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı buraya giriniz